Zagraniczni żołnierze ze specjalnymi uprawnieniami. Prezydent Duda zdecydował

Dodano   11
  LoadingDodaj do ulubionych!
Wojska amerykańskie

Pierwsi amerykańscy żołnierze na podkarpackim lotnisku / Fot.PAP/Darek Delmanowicz. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Prezydent Andrzej Duda zgodził się na obecność w Polsce powiększonych komponentów wojskowych USA, Wielkiej Brytanii i Kanady. Dzięki temu, przyznano obcym żołnierzom uprawnienia policyjne, co wiąże się z użyciem broni palnej, kajdanek, paralizatorów etc. w określonych ustawą sytuacjach.
 • Pod osłoną konfliktu na Ukrainie oraz rosyjskiej, niepohamowanej ekspansji prezydent Polski Andrzej Duda pozwolił obcym służbom na użycie broni w naszym kraju.
 • Od teraz będą mogli używać tzw. środków przymusu bezpośredniego w przypadku zagrożenia życia lub naruszenia porządku i bezpieczeństwa publicznego.
 • Warto zwrócić uwagę na fakt, iż np. amerykańscy żołnierze nie będą mogli korzystać z broni w przypadku próby nielegalnego sforsowania polskich granic.
 • Postanowienie wejdzie w życie od 23 lutego i będzie obowiązywać do 31 maja 2022 roku.
 • Zobacz także: Marine Le Pen zawiesza swoją kampanię prezydencką

We wtorek 22 lutego opublikowano w Monitorze Polskim postanowienie prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie wydania zgody na pobyt komponentu Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki, komponentu Sił Zbrojnych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz komponentu Sił Zbrojnych Kanady na terytorium RP.

Jak wskazuje dokument, na podstawie ustawy o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zasadach ich przemieszczania się przez to terytorium, prezydent Andrzej Duda wyraził zgodę na pobyt żołnierzy amerykańskich, brytyjskich i kanadyjskich w naszym kraju, w celu wzmocnienia wojskowego Sił Zbrojnych RP w czasie pokoju.

Jak sprecyzowano, w przypadku USA chodzi o 6500 żołnierzy, Wielkiej Brytanii – 700, a Kanady – 350. W te liczby wlicza się też personel cywilny. Zgoda dotyczy też etatowego uzbrojenia, wyposażenia i środków bojowych tych formacji.

Obcym wojskom w czasie pobytu w Polsce będą przysługiwać określone uprawnienia. Zgodnie ze wczorajszym postanowieniem, będą oni mogli korzystać ze środków przymusu bezpośredniego w przypadkach, o których mowa w art. 11 pkt 2-5 ustawy o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej. Dotyczym one będą:

 • odparcia bezpośredniego, bezprawnego zamachu na życie, zdrowie lub wolność uprawnionego lub innej osoby;
 • przeciwdziałania czynnościom zmierzającym bezpośrednio do zamachu na życie, zdrowie lub wolność uprawnionego lub innej osoby;
 • przeciwdziałania naruszeniu porządku lub bezpieczeństwa publicznego;
 • przeciwdziałania bezpośredniemu zamachowi na ochraniane przez uprawnionego obszary, obiekty lub urządzenia.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Polacy mogą czuć się zagrożeni?

W takich przypadkach, obcy żołnierze będą mieli prawo użyć np. siły fizycznej w postaci technik obrony, ataku czy obezwładnienia, kajdanek, ręcznych miotaczy substancji obezwładniających, czy przedmiotów przeznaczonych do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej (np. paralizatorów). Broń palną będą mogli wykorzystać przede wszystkim w razie konieczności odparcia bezpośredniego, bezprawnego zamachu na:

 • życie, zdrowie lub wolność uprawnionego lub innej osoby albo konieczność przeciwdziałania czynnościom zmierzającym bezpośrednio do takiego zamachu,
 • ważne obiekty, urządzenia lub obszary albo konieczność przeciwdziałania czynnościom zmierzającym bezpośrednio do takiego zamachu,
 • mienie, który stwarza jednocześnie bezpośrednie zagrożenie życia, zdrowia lub wolności uprawnionego lub innej osoby, albo konieczność przeciwdziałania czynnościom zmierzającym bezpośrednio do takiego zamachu.

Ponadto, obcy żołnierze będą mogli użyć broni w celu niszczenia lub unieruchomienia bezzałogowego statku powietrznego. Nie mogą jednak tego zrobić przy próbie nielegalnego sforsowania polskiej granicy.

Postanowienie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i obowiązuje od środy 23 lutego do 31 maja br.

Prof. Andrzej Zapałowski, ekspert ds. geopolityki i bezpieczeństwa zwrócił w sieci uwagę, że na tej podstawie żołnierze obcych państw otrzymali w stosunku do obywateli polskich uprawnienia policyjne.

Zgodnie z obowiązującym od dzisiaj prawem żołnierze USA, Wielkiej Brytanii i Kanady mogą na terenie Polski używać siły fizycznej oraz broni palnej w stosunku do osób trzecich

– napisał.

kresy.pl, twitter.com

Subskrybuj
Powiadom o
11 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY