Kolejne amerykańskie siły w Polsce. Jest decyzja

WAŻNE
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Helikopter wielozadaniowy An AH-64 Apache przelatujący nad portem w Bremerhaven,w północnych Niemczech.

Helikopter wielozadaniowy An AH-64 Apache przelatujący nad portem w Bremerhaven,w północnych Niemczech. / Fot. PAP/EPA/FOCKE STRANGMANN. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

USA zdecydowały o przerzuceniu do Polski z Grecji 12 amerykańskich śmigłowców bojowych AH-64 Apache - podaje agencja Reutera za źródłami w Pentagonie. Z kolei w Monitorze Polskim opublikowano postanowienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy o wyrażeniu zgody na pobyt w Polsce żołnierzy i personelu cywilnego Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Kanady.

Dodatkowe siły na wschodniej flance NATO

USA przerzucą dodatkowe siły do Polski, jak również do państw bałtyckich. Do tych drugich trafi 20 amerykańskich śmigłowców bojowych AH-64 Apache z Niemiec oraz ok. 800 żołnierzy z Włoch. Osiem myśliwców F-35 trafi natomiast do kilku “lokalizacji operacyjnych” wzdłuż wschodniej flanki NATO.

Chcemy wysłać jednoznaczny sygnał, że Stany Zjednoczone razem z sojusznikami będą bronić każdego cala terytorium NATO i trzymać się zobowiązań, które podjęliśmy w ramach Sojuszu – podkreślił prezydent USA Joe Biden.

Biden wyraził przekonanie, że wkroczenie rosyjskich wojsk do donbaskich “republik ludowych” jest tylko preludium do znacznie większego ataku na Ukrainę.

Wciąż uważamy, że Rosja jest przygotowana, by pójść znacznie dalej, by rozpocząć potężny atak wojskowy przeciwko Ukrainie. Mam nadzieję, że się mylę – powiedział.

Prezydent Duda postanowił

Z kolei w Monitorze Polskim opublikowano postanowienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy o wyrażeniu zgody na pobyt w Polsce żołnierzy i personelu cywilnego Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Kanady. Pobyt żołnierzy innych państw wymaga – zgodnie z ustawą o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium RP – zgody prezydenta. Postanowienie dotyczy komponentu Stanów Zjednoczonych o liczebności do 6500 żołnierzy i personelu cywilnego, liczącego do 700 osób komponentu brytyjskiego i do 350 osób z kanady wraz z etatowym uzbrojeniem, wyposażeniem i środkami bojowymi, przysłanych w celu wzmocnienia polskich sil zbrojnych w operacji wojskowej prowadzonej na terytorium RP w czasie pokoju. Obowiązuje od 23 lutego do 31 maja.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

interia.pl, rmf24.pl, twitter.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY