Rosja jak Jugosławia w 1992? “Mogę sobie wyobrazić takie rozwiązanie”

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne.

Zdjęcie ilustracyjne. / Fot. PAP. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

30 maja 1992 roku, gdy do meczu otwarcia Mistrzostw Europy w piłce nożnej pozostało 11 dni, Rada Bezpieczeństwa ONZ nałożyła na Jugosławię sankcje, m.in. sportowe. Oznaczało to dla tego pogrążonego wówczas w wojnie kraju wykluczenie ze zbliżającego się turnieju. Czy podobny los może spotkać Rosję, która w marcu ma rozegrać z Polską pierwszy mecz barażowy o awans do piłkarskiego Mundialu?
  • Na razie nie ma informacji, aby RB ONZ planowała podjęcie takich sankcji.
  • Pojawiają się już jednak apele o to, aby Rosja została objęta obostrzeniami także w zakresie sportowym. Nie ma co do tego wątpliwości choćby minister sportu Kamil Bortniczuk.
  • Z kolei były prezes PZPN Michał Listkiewicz ocenił, że mecz barażowy Rosji z Polską powinien odbyć się na neutralnym terenie.
  • Zobacz także: Putin z cichym wsparciem z Berlina i Paryża. Kawęcki: To konsekwencja tej sytuacji [NASZ WYWIAD]

“Sankcje powinny objąć również sport”

Miejsce Jugosławii w 1992 roku zajął zespół Danii, który dosyć niespodziewanie zdobył tytuł mistrza. Czy w związku z konfliktem rosyjsko-ukraińskim taka sama sytuacja może czekać także Rosję? Na razie nie ma informacji, aby RB ONZ planowała podjęcie takich sankcji.

Pojawiają się już jednak apele o to, aby Rosja została objęta obostrzeniami także w zakresie sportowym. Nie ma co do tego wątpliwości choćby minister sportu Kamil Bortniczuk.

Nie mam wątpliwości, że sankcje powinny objąć również rosyjski sport, który Putin bezwględnie wykorzystuje do celów politycznych – napisał.

Mecz na neutralnym terenie?

Z kolei były prezes PZPN Michał Listkiewicz ocenił, że mecz barażowy Rosji z Polską powinien odbyć się na neutralnym terenie.

Po tym co się stało w poniedziałek w ramach konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, przesłanek ku temu, by rozegrać baraż na neutralnym terenie, jest więcej niż przedwczoraj – powiedział.

“W takiej sytuacji mecz się nie odbywa”

O tym, że Rosję powinny czekać również sankcje sportowe, mówił także podczas konferencji prasowej prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński. Jego zdaniem powinno dojść do “wycofania Rosji z dużych imprez sportowych planowanych na ten rok”.

Jasną deklarację w tej sprawie złożył też były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Mogę sobie wyobrazić takie rozwiązanie, w którym FIFA podejmie decyzję o zawieszeniu Rosji w prawach członka tej organizacji. W takiej sytuacji mecz się nie odbywa, a my gramy ze Szwecją lub z Czechami w Warszawie o awans na mundial – stwierdził.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

sport.pl, interia.pl, rp.pl, twitter.com

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY