Zmiany w polityce klimatycznej UE? Morawiecki ma swoje propozycje

Dodano   3
  LoadingDodaj do ulubionych!
Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki / Fot. PAP/EPA/GEERT VANDEN WIJNGAERT / POOL. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Premier Mateusz Morawiecki w piątek w Brukseli zaproponował Ursuli von der Leyen zmiany w systemie ETS. Propozycje dotyczą wyłączenia wszystkich instytucji finansowych i pozaprzemysłowych z możliwości nabywania uprawnień do emisji CO2.

Morawiecki zaproponował zmiany dotyczące systemu ETS, które w piątek przedstawił szefowej KE Ursuli von der Leyen oraz gościom konferencji prasowej w Brukseli. Propozycja dotyczy “wyłączenia wszystkich instytucji finansowych i pozaprzemysłowych z możliwości nabywania uprawnień do emisji CO2 w systemie ETS”.

System ETS jest zbudowany na spekulacyjnych przesłankach i w związku z tym jest bardzo niebezpieczny dla funkcjonowania całego rynku. Z mojej strony nie tylko nie odpuszczamy tych punktów, dotyczących kosztów uprawnień do emisji CO2, ale pokazujemy ich wysoce zaburzający charakter. Charakter, który bardzo mocno psuje pierwotną ideę.

Ze strony Brukseli czekam na poważniejszy ruch

– mówił premier Morawiecki.

Trzy–, czterokrotny wzrost w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy w dramatyczny sposób pogarsza warunki gospodarowania przedsiębiorstw, nie tylko zresztą energochłonnych. Nie można chować głowy w piasek.  Zadziałaliśmy naszymi pakietami antyinflacyjnymi, ale to jest działanie na skutkach.  Trzeba działać na przyczynach

– mówił Morawiecki, wskazując jako przyczynę ceny uprawnień do emisji.

Przyznano rację premierowi Morawieckiemu, że przyczyną inflacji jest wysoka cena gazu z Rosji, ale również przez działania polityczne UE i wysoki koszt systemu ETS.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY