Ksiądz Galus nie może głosić Słowa Bożego. Powodem krytyka reżimu sanitarnego

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Ksiądz Daniel Galus

Ksiądz Daniel Galus / Fot. Wikipedia.org/ By Januarybratek - Own work, CC BY-SA 4.0,

Stolica Apostolska podjęła decyzję w sprawie księdza Daniela Galusa, który za swoją działalność był wielokrotnie upomniany przez arcybiskupa Wacława Depo. Decyzja Watykanu jest surowsza niż wcześniejsza podjęta przez arcybiskupa.
  • 19 lutego 2022 roku ks. Daniel Galus ma opuścić miejsce swego obecnego pobytu.
  • Tego samego dnia ma rozpocząć trwający do 19 sierpnia br. czas modlitewnego odosobnienia.
  • Ksiądz Daniel Galus wzbudził kontrowersje m.in. tym, że krytykował decyzje dotyczące obostrzeń sanitarnych wprowadzonych ze względu na epidemię koronawirusa.
  • Zobacz także: Rosną ceny wynajmu mieszkań. W ciągu ostatniego roku nawet o kilkanaście procent

Decyzja Watykanu

Ksiądz Daniel Galus, który prowadzi pustelnię w Czatachowie pod Częstochową, zostanie skierowany na półroczne modlitewne odosobnienie. Na czas odosobnienia zawieszono ks. Galusowi prawo do głoszenia Słowa Bożego (w tym za pomocą środków elektronicznych). Może w tym czasie sprawować Mszę świętą, ale bez udziału wiernych (uczestniczyć może w niej wyłącznie jeden wierny, lecz nie związany z kierowaną przez ks. Galusa wspólnotą).Duchowny nie może też głosić Słowa Bożego ani odprawiać mszy dla więcej, niż jednej osoby.

Ks. Daniel Galus jest przywódcą Ruchu Odnowy w Duchu Świętym oraz pasterzem Wspólnoty Miłość i Miłosierdzie Jezusa. W Czatachowie działa Pustelnia Ducha Świętego. Ksiądz wielokrotnie był upominany przez kurię. Ksiądz zasłynął z kontrowersyjnych wypowiedzi na temat koronawirusa. Przekonywał wiernych do zdejmowania maseczek w kościele.

– Są takie przypadki w jednym z krajów, gdzie kilkoro dzieci zmarło, bo nosiło maseczki. Dlatego taka moja prośba, by jej nie nosić, dla swojego zdrowia. Jeżeli nie chcecie zakazić ani mnie, ani członków wspólnoty to proszę bardzo. Tutaj jest kropielnica. Odkażajcie się, bardzo proszę, ile się da

– miał mówić o. Daniel. Radził, aby przed zakażeniem chronić się wodą święconą.

Nagany nie pomogły

Arcybiskup Wacław Depo najpierw ukarał księdza naganą, ale ona nie pomogła, dlatego 17 listopada 2020 roku kuria wydała komunikat o decyzji, które podjęto wobec księdza Galusa.

– W związku z okazywaną przez ks. Galusa postawą nieposłuszeństwa, braku reakcji na udzieloną mu naganę i wywoływanym tym samym zamętem i zgorszeniem wśród wiernych, a także wobec niepokojących zjawisk coraz mocniej dotykających kierowaną przez niego grupę, podczas wspomnianego spotkania ks. Galusowi zakomunikowano decyzję o nakazie odbycia półrocznego (od 29 listopada 2020 r. do 29 maja 2021 r.) czasu rekolekcyjnego odosobnienia, czyli podjęcia samotnej modlitwy i pokuty za Kościół i wspólnotę, rozeznania swojej drogi w dalszej posłudze duszpasterskiej, opuszczenia Pustelni w Czatachowej (będącej w całości własnością Archidiecezji Częstochowskiej) oraz przebywania we wskazanym mu miejscu. Ponadto otrzymał polecenie powstrzymania się od publicznego sprawowania swoich kapłańskich funkcji, zarówno dla samej wspólnoty, jak i poza nią.

– czytamy w komunikacie.

Kolejna decyzja zapadła w grudniu 2020 roku.

– Ksiądz Arcybiskup Wacław Depo, Metropolita Częstochowski, z dniem 20 grudnia 2020 r., czyli IV niedzielą Adwentu, ustanowił zlokalizowany na terenie tzw. Pustelni w miejscowości Czatachowa kościół pw. Ducha Świętego (wraz z kaplicą Św. Antoniego) kościołem filialnym parafii miejscowej, tj. Parafii Katolickiej pw. Św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Żarkach

– informowała Archidiecezja Częstochowska.

Mimo tych decyzji arcybiskupa Wacława Depo, ksiądz Daniel Galus kontynuował swoją działalność. Ksiądz działał, bo czekano na decyzję Stolicy Apostolskiej, która została ogłoszona 3 lutego w specjalnym komunikacie na stronie częstochowskiej kurii. 19 lutego 2022 roku ks. Daniel Galus ma opuścić miejsce swego obecnego pobytu i rozpocząć trwający do 19 sierpnia br. czas modlitewnego odosobnienia.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Dziennik Zachodni

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY