Rosną ceny wynajmu mieszkań. W ciągu ostatniego roku nawet o kilkanaście procent

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Blok mieszkalny

Blok mieszkalny / Fot. Canva

Dawno niewidziane stawki zagościły w ogłoszeniach dotyczących najmu mieszkań, zwłaszcza najmniejszych – wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez serwis nieruchomości Otodom. To jednak w głównej mierze efekt kurczącej się oferty i szybko znikających tańszych mieszkań.
  • Najszybciej maleje oferta najmu dwupokojowych mieszkań w miastach studenckich.
  • Najmocniej – o 23,5 proc. w relacji rocznej wzrosły oczekiwania wynajmujących kawalerki w Szczecinie.
  • W Warszawie po raz pierwszy od ponad czterech lat wynajmujący oczekiwali średnio ponad 3000 zł/m-c.
  • Zobacz także: Marian Banaś składa zawiadomienie na Kaczyńskiego

Największy wzrost zaliczyły kawalerki

Jak zauważa Karolina Klimaszewska z serwisu Otodom, najszybciej maleje oferta najmu dwupokojowych mieszkań w miastach studenckich. Od początku roku akademickiego do grudnia 2021 r. liczba tego typu mieszkań w Krakowie i Warszawie zmniejszyła się o 40 proc., a w Lublinie o 52 proc.

W ciągu roku średnie oczekiwania wynajmujących, w szczególności kawalerki (do 38 mkw.) oraz średniej wielkości mieszkania (38-60 mkw.) wzrosły o kilkanaście procent. To powrót do dawno lub nigdy dotąd nieobserwowanych poziomów.

Najwyraźniej podwyżki średnich oczekiwań oferujących mieszkania na wynajem odcisnęły się na kawalerkach. Średnio o 5 proc. w relacji miesięcznej wzrosły oczekiwania wynajmujących kawalerki w Warszawie. Z kolei niespełna 5 proc. wyniosła podwyżka w ogłoszeniach dotyczących najmu kawalerek w Lublinie i Łodzi.

W Warszawie w grudniu 2021 r. oczekiwano średnio 2216 zł/m-c. To o 12 proc. więcej niż rok wcześniej i najwięcej od stycznia 2018 r.

Najmocniej – o 23,5 proc. w relacji rocznej wzrosły oczekiwania wynajmujących kawalerki w Szczecinie – co nominalnie przełożyło się na podwyżkę średniej stawki widniejącej w ogłoszeniach o ponad 350 zł/m-c.

O ok. 19 proc. względem grudnia 2020 r. wzrosła średnia kwota wpisywana w ogłoszeniach dotyczących najmu kawalerek w Bydgoszczy, Łodzi i Wrocławiu. Stolica woj. dolnośląskiego była zresztą w ostatnim miesiącu 2021 r. drugim po Warszawie najdroższym miastem w tym segmencie.

Warszawa idzie na rekord

Wyjątkowo stabilnie na tym tle prezentowała się średnia stawka ofertowa zanotowana w grudniu 2021 r. w Katowicach. Były one najtańszym z analizowanych miast. 1265 zł/m-c oznaczało wzrost w relacji do grudnia 2020 r. o niespełna 2 proc.

Kilkunastoprocentowe podwyżki w relacji rocznej miały miejsce także w przypadku większych mieszkań o powierzchni od 38 do 60 mkw. W grudniu 2021 r. po raz pierwszy w historii we Wrocławiu średnia cena ofertowa przekroczyła próg 2500 zł/m-c. Wpłynęła na to ponad 3-procentowa podwyżka względem listopada i blisko 20-procentowy wzrost w relacji rocznej.

W Warszawie po raz pierwszy od ponad czterech lat wynajmujący oczekiwali średnio ponad 3000 zł/m-c., a w Poznaniu po raz pierwszy w historii średnia wycena przekroczyła próg 2000 zł/m-c.

W segmencie mieszkań o powierzchni od 38 do 60 mkw. najstabilniej w 2021 r. kształtowała się średnia cena ofertowa w Lublinie, która względem grudnia 2020 r. wzrosła o 1,7 proc. Na tle kilkunastoprocentowych podwyżek względnie stabilnie wyglądała także sytuacja w Katowicach (+7,2 proc. r/r).

Mniej niż przed rokiem oczekiwano w stolicy woj. śląskiego za wynajem większych mieszkań o powierzchni od 60 do 90 mkw. Głównie za sprawą korekty obserwowanej latem i wczesną jesienią średnia stawka ofertowa w skali roku obniżyła się o 2 proc. Choć wahania oczekiwań wynajmujących duże mieszkania w Łodzi w poszczególnych miesiącach 2021 r. były znacznie większe niż w Katowicach, to i tak średnia stawka zanotowana w ostatnim miesiącu 2021 r. była nieznacznie (-1,3 proc. r/r) niższa niż w grudniu 2020 r.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

bankier.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY