Ekologiczna lokomotywa zasilana wodorem. Polski prototyp europejskim hitem

Dodano   4
  LoadingDodaj do ulubionych!
Lokomotywa wodorowa Pesa

Lokomotywa wodorowa Pesa / Fot. PAP. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Podczas Trako 2021 bydgoska firma Pesa zaprezentowała swój innowacyjny prototyp lokomotywy zasilanej wodorem. Lokomotywa została wyprodukowana przy współpracy z PKN Orlen. Jest to jedyna tego typu konstrukcja w Europie i druga na świecie.
  • Podczas Trako 2021, firma Pesa pokazała prototyp lokomotywy napędzanej ogniwem wodorowym. To jedyna tego typu konstrukcja w Europie i druga na świecie – po Chinach.
  • “Przyjazna dla środowiska, cicha z nowoczesnym design wybiegającym w przyszłość”, pisze o lokomotywie Paweł Borys, prezes Polskiego Fundusz Rozwoju.
  • To duży krok w polityce zerowej emisji netto. W lokomotywie wodorowej zastosowano silniki wodoru 175kg.
  • Czytaj też: Szokujące informacje. Fundacja Aborcyjny Dream Team pomogła zabić dziecko w 9. miesiącu ciąży

Bydgoska firma Pesa postawiła na ekologię. Wraz ze swoim partnerem PKN Orlen skonstruowała lokomotywę przyjazną środowisku. Lokomotywa jest całkowicie zasilana ogniwem wodorem oraz baterią. To ogromny krok naprzód w polityce zerowej emisji netto.

Pesa to marka eksportowa

“Przyjazna dla środowiska, cicha z nowoczesnym design wybiegającym w przyszłość”, pisze o lokomotywie Paweł Borys, prezes Polskiego Fundusz Rozwoju.

Swoim projektem Pesa udowodniła, że jest liderem na europejskim rynku a lokomotywa napędzana ogniwem wodorowym może stać się dobrem exportowym na skalę światową.

Zobacz też: Eksperci ostrzegają przed kwantową apokalipsą. Co nam grozi?

– Lokomotywa będzie przeznaczona do testów, najpierw u nas w firmie, później na torze próbnym w Żmigrodzie i oczywiście też u naszego docelowego partnera PKN Orlen na torach w Płocku. To jest tak naprawdę jeden z dwóch wyprodukowanych w świecie prototypów lokomotywy wodorowej. Jest również prototyp chiński, który od kilku miesięcy jest objeżdżany. Nasza lokomotywa jest absolutnym liderem w Europie

– mówi Prezes firmy Pesa

– Ona może obsługiwać pojazdy w portach, w fabryce czy na innych bocznicach. Lokomotywa szlakowa powstanie w drugiej kolejności, dlatego, że wodór ze swoją bardzo niską masą cząsteczkową potrzebuje dużych zbiorników, więc tu dużą rolę odgrywać będzie częstość tankowania

– dodaje Prezes

4-osiowa lokomotywa wodorowa z Pesy posiada również tradycyjne silniki o mocy 4x180Kw. Zastosowano w niej zbiorniki wodoru 175kg oraz baterie tradycyjne typu LTO 176,7 kWh i ogniwa o mocy 2X85kW.

Firma Alsom, działająca w Polsce, również pracuje nad pociągiem wodorowym. Ma on osiągnąć 140 km/h, przewozić około 300 pasażerów i pokonywać na jednym ładowaniu dystans tysiąca kilometrów.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj co dziennie: Media Narodowe – bez poprawności politycznej

facebook.com, komputerświat.pl

Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY