Kierowniczka z IKEI uniewinniona. Trwa drugie postępowanie w sprawie naruszenia prawa pracy

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Sklep sieci IKEA

Sklep sieci IKEA / Fot. pixabay

Sąd Rejonowy Kraków-Krowodrza uniewinnił kierowniczkę ds. zarządzania zasobami ludzkimi w firmie IKEA, której zarzucano dyskryminację ze względu na wyznanie.Sprawa dotyczyła pracownika sklepu zwolnionego za cytowanie Pisma Świętego. Postępowanie zostało wytoczone przez prokuraturę. Instytut Ordo Iuris występował w nim w charakterze oskarżyciela posiłkowego. Po otrzymaniu uzasadnienia wyroku, Instytut podejmie decyzję co do złożenia apelacji. Wciąż trwa zainicjowany przez Ordo Iuris proces w sprawie naruszenia przez IKEA prawa pracy.

– Dzisiejsza sprawa karna, która zakończyła się na etapie sądu pierwszej instancji, została zainicjowana przez prokuraturę po wniesieniu przez prawników Ordo Iuris pozwu w sprawie dyskryminacji pracownika przez IKEA. Niniejsze sprawy nie są ze sobą bezpośrednio powiązane, ponieważ w tej sprawie sąd badał, czy konkretna osoba popełniła przestępstwo dyskryminacji wyznaniowej. Sprawa zainicjowana przez Ordo Iuris w imieniu pracownika dotyczy norm prawa pracy i odnosi się znacznie szerzej, bo do całości działań pracodawcy. Póki co, sprawa o dyskryminacje pracownika przez IKEA została odroczona i spodziewamy się kolejnego terminu rozprawy – podkreślił adw. Maciej Kryczka z Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris.

Sumliński i Budzyński o COVID. “Oszukano wszystkich”

Sprawa miała swój początek w 2019 r. Wtedy Janusz Komenda – pracownik sieci IKEA – zamieścił na wewnętrznym forum cytaty z Pisma Świętego dotyczące homoseksualizmu. Jego wpis był reakcją na propagowanie przez pracodawcę ideologicznych postulatów ruchu LGBT. Po tych wydarzeniach, Janusz Komenda został zwolniony z pracy. Zdaniem przełożonych, rozwiązanie umowy miało być spowodowane „naruszeniem zasad współżycia społecznego” oraz „utratą zaufania do pracownika”. W opinii Ordo Iuris, te zarzuty nie znajdują uzasadnienia. „Naruszać zasady współżycia społecznego” miałoby bowiem zwykłe przytaczanie nauczania Kościoła katolickiego. Ponadto, Janusz Komenda cieszył się dobrą opinią kierownictwa, współpracowników i klientów. Jego wynagrodzenie było wielokrotnie podnoszone.

Decyzja firmy IKEA naruszyła szereg przepisów prawa krajowego i międzynarodowego, przede wszystkim art. 53 Konstytucji RP gwarantujący wolność wyznania i art. 54 dotyczący wolności posiadania i głoszenia poglądów. Przełożeni Janusza Komendy podważyli również art. 11 ust. 3 i art. 18ust. 3a Kodeksu pracy, które zakazują dyskryminacji ze względu na wyznanie i poglądy. IKEA naruszyła, ponadto, art. 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka zapewniający każdemu wolność posiadania i głoszenia własnych przekonań.

Postępowanie, w którym zapadł dzisiejszy wyrok, zostało wytoczone przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie. Oskarżoną była kierowniczka ds. zarządzania zasobami ludzkimi w firmie IKEA. Postępowanie dotyczyło naruszenia art. 194 Kodeksu karnego, czyli zakazu dyskryminacji ze względu na wyznanie. Instytut złoży wniosek o pisemne uzasadnienie wyroku w celu przygotowania apelacji. Wciąż trwa zainicjowany przez Ordo Iuris proces w sprawie naruszenia przez IKEA prawa pracy. Prawnicy reprezentują pokrzywdzonego domagając się uznania wypowiedzenia za bezskuteczne i przekazania środków na cele charytatywne.

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY