Węgry: Liczba zawieranych małżeństw bije rekordy. Viktor Orban ma ambitny plan

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

W ubiegłym roku na Węgrzech aż 72 tysiące par powiedziało sobie sakramentalne „tak”. Analitycy Centralnego Urzędu Statystycznego (KSH) w Budapeszcie zanotowali wzrost o 7,3 proc.
  • Problem z zastępowalnością pokoleń oraz niechęć do imigrantów skłoniła rząd do wprowadzenia w 2019 roku Planu na rzecz Ochrony Rodziny.
  • Zeszłoroczna liczba zawartych związków małżeńskich wzrosła dwukrotnie w porównaniu do 2010 r.
  • Wszystko wskazuje, że konserwatywne rządy węgierskiego premiera pomogły odwrócić także spadkowy trend dotyczący liczby urodzeń. Obecnie współczynnik dzietności na kobietę wynosi 1,59. Cel to 2,1.
  • Zobacz także: Papież Franciszek: “Podatki są oznaką sprawiedliwości. Powinny sprzyjać redystrybucji bogactw”

Na Węgrzech w ubiegłym roku zmarło o 63 tysiące osób więcej, niż się urodziło. Odnotowano aż 155 tysięcy zgonów, czyli najwięcej od 1949 roku, a więc od momentu gdy tego rodzaju statystyki zaczęto sporządzać regularnie. Z kolei urodziło się na Węgrzech łącznie 93 tysiące dzieci, czyli o 662 więcej niż w roku 2020 (wzrost o 0,7 proc.). To najwyższy wynik od 2016 roku. Rośnie także liczba małżeństw. W ostatnim roku ślub na Węgrzech zawarło 72 tysiące par. To z kolei najwyższy wynik od 1986 roku.

30 tys. euro za rodzenie dzieci

Rząd Victora Orbana oferuje małżeństwom (z programu wykluczone są pary nieformalne) pożyczkę do 10 mln forintów (ok. 30 tys. euro). Pożyczka jest nieoprocentowana i ma być spłacana przez 20 lat.

W ciągu 5 lat od podpisania umowy jeśli urodzi się pierwsze dziecko spłata rat zawieszana jest na 3 lata i daje zwolnienie z odsetek. Po urodzeniu drugiego dziecka spłata zostaje przerwana na kolejne 3 lata, a 30 proc. pożyczki zostaje umorzone. Po urodzeniu trzeciego dziecka znika cały dług. Pomysł ten okazał się strzałem w dziesiątkę. W ciągu dwóch tygodni od startu programu 2,5 tys. par złożyło wniosek o pożyczkę. A tak wielu ślubów jak obecnie nie było od 35 lat.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Warunki jakie trzeba spełnić by skorzystać z Planu:

  • młody wiek kobiety (18-40 lat),
  • przynajmniej jedno z małżonków musi zawierać ślub po raz pierwszy,
  • minimum jedno z nich musi wykazać, że przez co najmniej 180 dni płaciło na ubezpieczenie społeczne.

Pełna rodzina to podstawa

Rozwód nie jest mile widziany. Jeśli wydarzy się taka sytuacja, w ciągu czterech miesięcy należy spłacić całość pożyczki. Gdy w przeciągu 5 lat nie urodzi się dziecko, również nie ma co liczyć na bezzwrotne pieniądze. Władza uczyniła wyjątek dla osób o potwierdzonej bezpłodności.

Kolejną zachętą do zakładania rodziny ma być zwiększenie liczby miejsc w żłobkach z 50 do 70 tysięcy.

kurier.plus, rp.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY