Papież Franciszek: “Podatki są oznaką sprawiedliwości. Powinny sprzyjać redystrybucji bogactw”

Dodano   8
  LoadingDodaj do ulubionych!
Franciszek usprawiedliwia podatki do walki z nierównościami

Papież Franciszek podczas audiencji generalnej / Fot. PAP/EPA/Maurizio Brambatti. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

W trakcie audiencji generalnej, na którą zaproszono włoskich urzędników skarbowych przemówił Papież Franciszek. Jako wzór dobrego celnika wskazał św. Mateusza, który się nawrócił i stał się jednym z apostołów Jezusa. Pouczył on ich do bezstronnej, sprawiedliwej i przejrzystej pracy.
  • Dzisiaj podczas audiencji generalnej Papież Franciszek przemówił do zaproszonych włoskich urzędników skarbowych.
  • Stwierdził, że głównym zadaniem sprawiedliwych podatków powinno być zwalczanie nierówności, niesprawiedliwości oraz korupcji.
  • Kolejnym ich zadaniem jest redystrybucja bogactwa oraz ochrona ubogich i potrzebujących.
  • Pouczył on również urzędników, aby w swojej pracy kierowali się bezstronnością i przejrzystością.
  • Zobacz także: Co dalej ze sprawowaniem Mszy “Trydenckich”? Jest apel wiernych

Niech św. Mateusz czuwa nad wami i wspiera was w waszym zaangażowaniu na drodze zgodności z prawem, bezstronności i przejrzystości

– powiedział Ojciec Święty do przedstawicieli włoskich urzędników skarbowych na środowej audiencji generalnej.

Zwracając się do przedstawicieli włoskiej skarbówki, przypomniał że już w czasach starożytnych państwa pobierały dziesięciny. Odniósł się również do kultury podejrzliwości, jaka zrodziła się w dzisiejszych relacjach pomiędzy podatnikiem i państwem.

Eliminacja nierówności, niesprawiedliwości i korupcji

Zdaniem Papieża Franciszka zadaniem systemu podatkowego powinno być gwarantowanie równości społecznych i eliminacja korupcji, niesprawiedliwości i nierówności.

Jak to się często mówi, opodatkowanie jest postrzegane jako „wkładanie rąk do kieszeni” ludzi: taki jest obraz, wyobrażenie. W rzeczywistości podatki są oznaką legalności i sprawiedliwości. Powinny sprzyjać redystrybucji bogactwa, chroniąc godność ubogich i ostatnich, którzy zawsze są narażeni na ryzyko wykorzystania przez potężnych

– przekonywał Franciszek.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Podatki mają służyć wspólnemu dobru

W dalszej części audiencji podkreślił, że sprawiedliwe opodatkowanie służy dobru wspólnemu i zachęcił do szerzenia kultury dobra wspólnego. Wskazał, że warunkiem do realizacji takiego systemu powinna być bezstronność urzędników oraz przejrzystość, co ma zapewnić równe traktowanie wszystkich obywateli.

Franciszek przywołał w tym kontekście ewangeliczną postać Zacheusza, który nie tylko uznał swój grzech oszukiwania innych, ale zrekompensował z wielką hojnością krzywdy popełnione wobec ubogich, a szczególnie straty poniesione przez osoby, które wcześniej okradł. Nadał w ten sposób przejrzystość pieniądzom, które przechodziły przez jego ręce.

dorzeczy.pl, vaticannews.va

Subskrybuj
Powiadom o
8 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY