Miliardy euro z UE dla Ukrainy. “Komisja Europejska proponuje nowy pakiet nadzwyczajnej pomocy”

Dodano   5
  LoadingDodaj do ulubionych!
Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen

Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen / Fot. Twitter

Komisja Europejska proponuje pakiet wsparcia dla Ukrainy. Poinformowała o tym w poniedziałek szefowa KE Ursula von der Leyen. Wsparcie ma opiewać na kwotę 1,2 mld euro, podzielonych na dwie transze - po 600 mln euro każda.

Dotacja dla Ukrainy

Komisja Europejska chce przeznaczyć znaczne środki na wsparcie Ukrainy. Przeznaczona kwota ma na celu wzmocnienie sił wobec Rosyjskiego zagrożenia militarnego.

Komisja Europejska proponuje nowy pakiet nadzwyczajnej pomocy makro finansowej Ukrainie w wysokości 1,2 mld euro. Pakiet ten pomoże Ukrainie w zaspokojeniu jej potrzeb finansowych w związku z konfliktem. 

Dziś ogłaszam nowy pakiet pomocy finansowej dla kraju, składający się zarówno z pożyczek awaryjnych, jak i dotacji

– poinformowała szefowa KE Ursula von der Leyen.

Po pierwsze, Komisja proponuje nowy pakiet nadzwyczajnej pomocy makro finansowej w wysokości 1,2 mld euro. Pakiet ten pomoże teraz Ukrainie w zaspokojeniu jej potrzeb finansowych w związku z konfliktem. Liczymy, że Rada i Parlament Europejski przyjmą tę nadzwyczajną pomoc makro finansową tak szybko, jak to możliwe. Następnie przejdziemy do szybkiej wypłaty pierwszej transzy w wysokości 600 mln euro

– dodała szefowa KE.

Ponadto wkrótce rozpoczniemy prace nad drugim, długofalowym programem pomocy makro finansowej, wspierającym wysiłki modernizacyjne kraju. Po drugie, w tym roku Komisja prawie podwoi swoją pomoc dwustronną dla Ukrainy w formie dotacji: przyznanych zostanie kolejne 120 mln euro. Wsparcie to wzmocni ukraińskie wysiłki na rzecz budowania państwowości i odporności

– zakomunikowała .

Ursula von der Leyen po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim zapewniła, że UE, „jak zawsze, w tych trudnych okolicznościach” wspiera Ukrainę.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY