Wybory na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Jeden z kandydatów to europoseł PIS

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
najnowszy sondaż

Parlament Europejski / Fot. YouTube

Parlament Europejski wybierze we wtorek przewodniczącego na drugą połowę kadencji. Kosma Złotowski z PIS-u jest jednym z kandydatów na to stanowisko.

Kto będzie przewodniczył PE?

Wybory na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego zaplanowano na wtorek. Przeprowadzane będą zdalnie. Udział w elekcji na stanowisko przewodniczącego może wziąć każdy, kogo wytypuje partia lub grupa w PE. Progiem wyborczym jest poparcie 1/20 posłów, czyli 36 z 705 obecnych.

Zgłoszono m.in. kandydatury Roberta Metsola (EPL), Alice Bah Kuhnke (Zieloni – Wolny Sojusz Europejski), Kosmy Złotowskiego (EKR) i Sira Rego (Grupa Lewicy). Kandydaci we wtorek zaprezentują się o 9 rano tuż przed pierwszą turą wyborów, która zaczyna się między 9.30 a 10.15. O godzinie 11 zostaną podane wyniki głosowania.

Wyłanianie zwycięzcy

Jeśli w pierwszej turze nie padnie nazwisko zwycięzcy, w drugiej i trzeciej mogą brać udział inni kandydaci lub ci sami. Jeśli w trzeciej turze nie wyłoni się faworyta, czwarta – ostatnia tura zadecyduje o zwycięstwie. Wygrywa osoba z największą liczbą głosów. Zwycięzca ma prawo do przemowy inauguracyjnej. Stanowisko przewodniczącego jest na okres 2,5 roku i daje szerokie możliwości działania, które zapisane są w art. 22.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

dorzeczy.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY