Funkcjonariusze Straży Granicznej ruszają do Macedonii. Kryzys migracyjny w Europie narasta

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Straż Graniczna

Straż Graniczna / Fot. Twitter/ Straż Graniczna

Kryzys migracyjny dotyka całej Europy. Rzeczniczka SG por. Anna Michalska poinformowała, że do Macedonii Północnej wyruszyła w niedzielę rano grupa 16 funkcjonariuszy SG, aby wspierać tamtejsze służby w ochronie granicy macedońsko-greckiej przed nielegalną migracją.
  • W operacji wsparcia Policji Republiki Macedonii Północnej weźmie udział szesnastu funkcjonariuszy Straży Granicznej.
  • Wszyscy w ubiegłym tygodniu odbyli kurs przygotowujący funkcjonariuszy do realizacji zadań służbowych podczas misji zagranicznych.
  • Od 2016 r. zostało zrealizowanych 54 edycji wspólnych operacji, w których wzięło udział 1 tys. 390 funkcjonariuszy.
  • Zobacz także: Skarby polskiej ziemi. Rozpoczęto przemysłowe wydobycie bursztynu w okolicy Lubartowa

Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej

Por. Michalska poinformowała o rozpoczęciu kolejnej edycji wspólnej operacji wsparcia Policji Republiki Macedonii Północnej. Na Bałkany w niedzielę udało się szesnastu funkcjonariuszy ze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, którzy na co dzień pełnią służbę w komendzie oddziału w Raciborzu. Wszyscy w ubiegłym tygodniu odbyli kurs przygotowujący funkcjonariuszy do realizacji zadań służbowych podczas misji zagranicznych. Kurs ten zorganizował dla nich Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu.

Przed wyjazdem trenowali umiejętności strzeleckie, ćwiczyli taktykę realizacji czynności służbowych w obiektach zurbanizowanych. Szkolenie obejmowało również procedury zatrzymywania oraz doprowadzania osób zatrzymanych, ewakuację i samoewakuację z pojazdu, zasady udzielania pierwszej pomocy oraz przemieszczania się pojazdów uprzywilejowanych w kolumnie. Ponadto uczestniczyli w wykładach na temat tradycji i kultury macedońskiej

– sprecyzowała oficer.

Rzecznika SG podała, że udział Polaków w tej operacji jest zaplanowany do 21 lutego. Wyjazd polskich pograniczników został zorganizowany na wniosek Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Macedonii Północnej.

Polski kontyngent będzie stacjonował w rejonie placówki Novo Selo i będzie realizował zadania na granicy macedońsko-greckiej. Polscy strażnicy graniczni będą wspierać macedońskie służby graniczne w ochronie granicy państwowej przed nielegalną migracją – poprzez zapobieganie nielegalnym przekroczeniom granicy oraz kontrolę autentyczności dokumentów

– poinformowała.

Dowódca służył na granicy amerykańsko-meksykańskiej

Por. Michalska dodała, że dowódcą polskiego kontyngentu jest zastępca komendanta PSG w Katowicach-Pyrzowicach. To major SG Przemysław Starczewski, który brał wcześniej udział w misjach zagranicznych, m.in. na granicy amerykańsko-meksykańskiej.

Major Starczewski jest członkiem Krajowej Rezerwy Ekspertów wchodzących w skład Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej. W 2014 roku uczestniczył w wymianie rządowej, organizowanej przez Departament Stanu USA, w ramach której był oddelegowany m.in. na granicę z Meksykiem realizując program dotyczący zwalczania handlu ludźmi

– powiedziała por. Anna Michalska.

Rzeczniczka SG zwróciła też uwagę, że mjr Starczewski w 2019 roku we Włoszech uczestniczył “w serii symulowanych treningów dotyczących nielegalnej migracji organizowanych przez OSCE (Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie)”.

Oficer zwróciła uwagę, że dowódca kontynentu, który rozpoczyna tegoroczną misję Polaków w Macedonii Północnej, brał także udział w licznych szkoleniach i konferencjach międzynarodowych organizowanych przez Frontex oraz Agencję Unii Europejskiej ds. Szkolenia w Dziedzinie Ścigania (CEPOL, ang. European Union Agency for Law Enforcement Training).

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Por. Michalska przypomniała, że funkcjonariusze Straży Granicznej już od 2016 roku biorą udział we wspólnych operacjach wsparcia Policji Republiki Macedonii Północnej. Według niej, w tym czasie zostało zrealizowanych 54 edycji wspólnych operacji, w których wzięło udział 1 tys. 390 funkcjonariuszy reprezentujących wszystkie oddziały i ośrodki szkolenia SG. 

Niezależna

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY