Skarby polskiej ziemi. Rozpoczęto przemysłowe wydobycie bursztynu w okolicy Lubartowa

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot:Pixabay

Lubelski bursztyn zalega znacznie płycej niż bałtycki, więc jego wydobycie jest tańsze – informuje „Puls Biznesu”. Polski bursztyn od lat cieszy się dużym zainteresowaniem klientów w Chinach. Jest uważany za jeden z siedmiu atrybutów Buddy i zaklętą duszę tygrysa.
  • Ogromne złoża bursztynu znajdują się w okolicy Lubartowa na Lubelszczyźnie.
  • Państwowy Instytut Geologiczny już w 2012 roku ogłosił, że na Lubelszczyźnie znajdują się duże pokłady bursztynu.
  • Lubelskie złoża są szacowane na 1,5 tys. ton, czyli 25 razy więcej niż nad Bałtykiem.
  • Zobacz także: Brytyjski minister zdrowia zapowiada zniesienie certyfikatów covidowych

Złoża odkryto przypadkiem

Państwowy Instytut Geologiczny już w 2012 roku ogłosił, że na Lubelszczyźnie znajdują się duże pokłady bursztynu. Odkryto go przypadkiem, w trakcie poszukiwania gazu łupkowego. Informacja o ogromnych złożach nie przebiła się do opinii publicznej, ale o bursztynie z okolic Lubartowa będzie w najbliższych kwartałach coraz głośniej, bo pierwsza firma przystąpiła do komercyjnego wydobycia bursztynu w okolicach Lubartowa, a kolejne przygotowują się do tego. Lubelskie złoża są szacowane na 1,5 tys. ton, czyli 25 razy więcej niż nad Bałtykiem.

Pierwszą firmą, która eksploatuje lubelskie złoża bursztynu na skalę przemysłową jest Stellarium. Koncesję na wydobycie otrzymała w 2018 roku, a przez kolejne miesiące trwało opracowywanie metody, która pozwoli w najtańszy i najsprawniejszy sposób eksploatować złoża. Do tej pory Stellarium wydobyło, oczyściło i zważyło ok. 30 ton bursztynu. Większość urobku nie nadaje się jednak do wykorzystania przez jubilerów, bo to drobne elementy ważące nie więcej niż 2 gramy.

W czerwcu z komercyjnym wydobyciem bursztynu wystartuje firma White Amber. Prezes Łukasz Jaczyński ma nadzieję, że dziennie uda się wydobywać 100 kg dziennie. Firma zamierza sprzedawać część urobku do Chin, gdzie drobne bursztyny wykorzystywane są m.in. do wypełniania poduszek i materacy. Największe wydobyte okazy mają trafiać do polskich jubilerów.

Wiele zastosowań kamienia szlachetnego

Lubelski bursztyn jest łatwy do wydobycia, ale firma, która jako pierwsza rozpoczęła eksploatację, wydobywa głównie drobnicę. W przeciwieństwie do bałtyckiego bursztynu, ten zalega znacznie płycej niż bałtycki, więc jego wydobycie jest tańsze.

Prawdziwy, autentyczny, naturalny bursztyn dość łatwo rozpoznać: w słonej wodzie unosi się, natomiast w wodzie słodkiej opada na dno, po lekkim podgrzaniu wydziela zapach żywicy, a po potarciu go kawałkiem materiału, najlepiej wełny, przyciąga kawałki papieru.

Prozdrowotne i lecznicze właściwości bursztynu znane i cenione były już w czasach starożytnych. Bursztyn stosowano w całości, robiąc z niego naszyjniki i ozdoby, których noszenie miało być korzystne dla zdrowia, jak i w formie maści, proszku i nalewek. Nalewka z bursztynu może być stosowana wewnętrznie lub zewnętrznie.

Polski bursztyn od lat cieszy się dużym zainteresowaniem klientów w Chinach. Jest uważany za jeden z siedmiu atrybutów Buddy i zaklętą duszę tygrysa.

– Według Chińczyków osoba nosząca bursztyn jest światła, wyedukowana. Zajmuje wysokie miejsce na drabinie społecznej

– mówił w rozmowie z money.pl Adam Pstrągowski, prezes firmy jubilerskiej S&A.

Być może lubelski bursztyn uda się wykorzystać również przy tworzeniu ozdobnych ścianek czy płytek dekoracyjnych.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Stronazdrowia, Wprost

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY