PiS dopięło swego. Jest Tarcza Antyinflacyjna 2.0. Sejm uchwalił ustawę obniżającą VAT na żywność, paliwa i energię

Dodano   2
  Loading
Sejm

Sejm uchwalił ustawę obniżającą VAT na żywność, paliwa i energię oraz o ochronie odbiorców gazu https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2022-01-13/sejm-uchwalil-ustawe-o-ochronie-odbiorcow-gazu/?ref=slider / fot. PAP/Radek Pietruszka

Sejm uchwalił w czwartek nowelę ustawy o VAT. Ustawa jest jednym z elementów tzw. Tarczy Antyinflacyjnej 2.0, zapowiadanej od dłuższego czasu przez premiera Mateusza Morawieckiego. Co zyskają Polacy?
  • Sejm przyjął w czwartek nowelizację ustawy o VAT, “za” głosowało 438 posłów, nikt nie był przeciw
  • Ustawa przewiduje tymczasowe obniżenie do zera stawek VAT na żywność, nawozy i gaz
  • Stawka VAT została obniżona do 5 procent na ogrzewanie, a do 8 procent na paliwo
  • Zobacz także: Rzecznik rządu: “Jesteśmy w stanie ponieść koszt obrony Turowa”

Sejm jednogłośnie za obniżeniem VAT

Za uchwaleniem ustawy głosowało 438 posłów. Co ciekawe, żaden z parlamentarzystów nie był przeciw, a tylko dwóch wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Ustawa ma wejść w życie już 1 lutego. Zakłada ona czasowe obniżenie VAT do zera na żywność, gaz i nawozy. VAT na ogrzewanie zostanie obniżony do 5 procent, zaś na paliwo – do 8 procent.

Obniżenie VAT – szczegóły

Obniżenie stawki VAT do zera ma objąć produkty spożywcze opodatkowane dotychczas stawką 5 procent takie jak mięso, ryby oraz przetwory z nich, produkty mleczarskie, warzywa i owoce i przetwory z nich, zboża, produkty przemysłu młynarskiego, przetwory ze zbóż i wyroby piekarnicze, niektóre napoje, np. zawierające co najmniej 20 procent soku owocowego lub warzywnego, napoje mleczne i tzw. mleka roślinne.

Zerową stawka obejmie także nawozy, środki ochrony roślin i gaz. VAT na energię cieplną zejdzie z 8 do 5 procent.

Obniżenie VAT oznaczać będzie pokaźny spadek dochodów budżetu państwa. Ten według wstępnych szacunków wyniesie ok. 11,6 mld zł.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

https://twitter.com/pisorgpl/status/1481684041615253504?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1481684041615253504%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.polsatnews.pl%2Fwiadomosc%2F2022-01-13%2Fsejm-uchwalil-ustawe-o-ochronie-odbiorcow-gazu%2F

Media Narodowe

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze
Dymitr Ogonowski
Gość
Dymitr Ogonowski
14 stycznia 2022 15:17

To jest we właściwe trzeba popierać, bez względu na to, kto to uchwala. Według mnie trzeba popierać, że Stalin cofnął legalną aborcję, uchwaloną przez bolszewików Lenina-Trockiego, że poparł Polskę w sprawie Szczecina, Warmii itd. A za to, że represjonował Polaków wileńskich trzeba zdecydowanie potępić politykę Stalina. Uważałem wbrew stanowisku współczesnej Rosji, że rada miasta Pieniężno słusznie usunęła pomnik Ukraińca Czerniachowskiego, który represjonował Polaków wileńskich. Z PiS-em trzeba tak samo. Ogólnie to jest dno i powinno się ich obalić. Jednak, jak coś robią właściwie, to trzeba to poprzeć.

Grzegorz
Gość
Grzegorz
16 stycznia 2022 18:45

Co ten Dima pieprzy. Stalin był większym zbrodniarzem niż Hitler i zabrał nam Kresy Wschodnie. A to że popierał Polskę w sprawie Szczecina po zaborze Kresów i podporządkowaniu sobie Europy Środkowo Wschodniej to kiepski argument.

POLECAMY