“Lex Czarnek” przyjęta przez Sejm. Zobacz najważniejsze zmiany w polskich szkołach

ważne
Dodano   6
  Loading
Lex Czarnek

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek / fot. PAP/Radek Pietruszka

"Lex Czarnek" to potoczne określenie nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Zmiany przygotowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki dadzą dużo większe prerogatywy kuratorom oświaty. Co więcej, nowelizacja reguluje również kwestię kształcenia na odległość.

“Lex Czarnek” przyjęte

Nauczanie zdalne będzie obowiązkowe po dwóch dniach zawieszenia zajęć w szkole

– przewiduje m.in. nowelizacja ustawy Prawo oświatowe.

W czwartek Sejm przegłosował głośny, krytykowany przez opozycję projekt. Za głosowało 227 posłów, 214 zaś było przeciwko. Co ciekawe, żaden z parlamentarzystów nie wstrzymał się.

Więcej uprawnień dla kuratorów oświaty

Zmiany przygotowane przez MEiN zapewnią kuratorom oświaty dużo większe pole do manerwu. Wśród nowych uprawnień znajdzie się prawo do zatwierdzania treści zajęć dodatkowych, jakie zamierza przeprowadzić szkoła np. z udziałem organizacji pozarządowych. “Lex Czarnek” nałoży na dyrekcje szkół obowiązek uzyskania szczegółowych informacji o działaniach i zajęciach prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje na terenie placówki oraz uzyskać pozytywną opinię kuratora..

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Czarnek komentuje

To nie ja wymyśliłem kuratorów oświaty. System polskiej szkoły jest ukształtowany w ten sposób od kilkudziesięciu lat. Organem nadzoru pedagogicznego są kuratorzy. To nie jest kwestia nowej ustawy

– przypomniał minister edukacji i nauki.

W nowej ustawie chcemy tylko, żeby również organizacje pozarządowe, które wchodzą do szkoły, przekazywały do wiadomości kuratorowi i wszystkim rodzicom, a nie tylko radzie rodziców, treść i materiały, które chcą przekazywać dzieciom.

– mówił w czwartek Przemysław Czarnek.

Minister zwrócił uwagę na brak transparentności ze strony organizacji pozarządowych, które coraz częściej wchodzą do szkół i szerzą treści nieodpowiednie dla uczniów:

Czy nie jest nic dziwnego w tym, że jakaś organizacja pozarządowa wstydzi się przekazać materiały, które chce przekazywać naszym dzieciom w naszej szkole? Dla mnie to jest czerwone światło.

– stwierdził.

Do Rzeczy

Subskrybuj
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze
ems
Gość
ems
14 stycznia 2022 10:15

“Lex Czarnek” to klęska patriotów. To prawne narzędzie które po nieuchronnej porażce PiSu i powstaniu lewicowoliberalnego ( KO-2050-lewica-PSL) rządu zostanie użyte do ostatecznego wyrugowania konserwatywnych, patriotycznych treści.

Edukacja powinna być oddana pod kontrolę rodziców. Taki jest cel patriotów, konserwatystów, wolnościowców zgromadzonych wokół Konfederacji.
Reszta sceny politycznej to zdrada polskości i likwidacja naszej państwowości.

Dante
Gość
Dante
14 stycznia 2022 10:39
Reply to  ems

Po powstaniu lewicowo-liberalnego rządu każde narzędzie zostanie użyte przeciwko nam. Bez znaczenia jaki jest cel tego narzędzia. siekierą można rąbać drzewo, ale też ludzi. nie problem z narzędziem, tylko z tym kto je używa.

ems
Gość
ems
14 stycznia 2022 10:50
Reply to  Dante

Dlatego im mniej państwa w naszym życiu tym lepiej, a kuratoria oświaty są niepotrzebne.

Własność
Wolność
Prawo do broni
Niskie podatki
Ograniczona biurokracja

To pięć prawd współczesnego patrioty.

Ruch Kamracki wyczyści stajnie Augiasza
Gość
Ruch Kamracki wyczyści stajnie Augiasza
14 stycznia 2022 12:14
Reply to  ems

i lichwa uprawiana przez brata Bosaka.

Ygc
Gość
Ygc
15 stycznia 2022 14:23
Reply to  ems

Pod kontrole rodzicow? To by sie dopiero dzialo. Najgorsze co mogloby spotkac edukacje. Jebnj sie jeden z drugim w leb.

Obywatel
Gość
Obywatel
14 stycznia 2022 14:01

taaa, żeby ta szkoła jeszcze funkcjonowała, u mojego syna tylko dwa tygodnie (w tym ten pierwszy trzydniowy) były bez odwołania lekcji, w całym semestrze 10% lekcji odwołanych, 12% zastępstwa, jeden z nauczycieli opuścił 30% lekcji, cztery dni w tygodniu zmiana planu …. i nie ma nadziej na poprawę

POLECAMY