Były poseł PSL oskarżony o korupcję. “Przyjął kilogram złota”

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
policja

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Jak poinformowała Prokuratura Krajowa, do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko byłemu posłowi z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego. Janowi B. zarzucono przyjęcie kilogramowej sztaby złota za załatwienie spraw biznesmenom oraz innym urzędnikom.
  • Prokuratura Krajowa złożyła akt oskarżenia przeciwko byłemu posłowi Polskiego Stronnictwa Ludowego Janowi B.
  • Byłemu politykowi z Rzeszowa zarzucono przyjęcie kilogramowej sztabki złota w zamian za załatwienie przedsiębiorcy Marianowi D. licznych spraw.
  • Oprócz złota wartego ponad 128 tysięcy złotych przyjął również 813 tysięcy złotych w gotówce oraz nieoprocentowaną pożyczkę w wysokości 150 tysięcy złotych.
  • Nakłaniał także innych urzędników państwowych do ujawniania cennych informacji.
  • Zobacz także: Prokuratura umorzyła dochodzenie ws. zatrucia się grzybami przez imigrantów. “Brak znamion czynu zabronionego”

Jak przekazała prokuratura, oskarżenie w tej sprawie zostało wysłane do Sądu Rejonowego w Rzeszowie i obejmuje Jana B. oraz 12 innych osób oskarżonych łącznie o 26 przestępstw. Chodzi o wielowątkową sprawę tzw. afery podkarpackiej.

Jan B., były poseł ludowców, członek Krajowej Rady Sądownictwa i wiceminister skarbu państwa, został oskarżony o korupcję, nakłanianie do przekroczenia uprawnień i ujawnianie informacji związanej z pełnieniem funkcji publicznych. Według prokuratury przyjął łapówki w tym: 813 tys. zł w gotówce, sztabki złota o wartości ponad 128 tys. zł oraz nieoprocentowaną pożyczkę w kwocie 150 tys. zł.

Śledczy zarzucają posłowi z Rzeszowa, że przyjął od leżajskiego przedsiębiorcy Mariana D. łapówkę w zamian za pośrednictwo w korzystnym załatwianiu licznych spraw. Chodziło o uzyskanie preferencyjnych stosunków handlowych z ustalonymi podmiotami, korzystnego dla biznesmena wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego i powołania córki przedsiębiorcy na urząd sędziego.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Szeroki wachlarz oskarżeń

Polityk został też oskarżony o pomoc we wręczeniu łapówki Robertowi M., nakłanianie samorządowca, urzędnika skarbowego i komendanta policji do ujawniania mu informacji uzyskanych w związku z wykonywaniem czynności służbowych.

Byłemu posłowi zarzucono też nakłanianie byłego prokuratora Zbigniewa N. do wręczenia 100 tys. zł łapówki w zamian za skłonienie sędziego do nieuwzględnienia ewentualnego wniosku o areszt dla tego prokuratora. Według śledczych polityk miał też przyjąć korzyść majątkową od Romana B. w zamian za m.in. załatwienie przeniesienia na inne stanowisko służbowe w policji.

Prokuratura chce, żeby przed sądem stanął też przedsiębiorca Marian D. Zarzucono mu przekazywanie łapówek Janowi B. Były poseł miał od biznesmena otrzymać co najmniej 800 tys. zł i kilogramową sztabkę złota w zamian za pośrednictwo w załatwieniu spraw w Naczelnym Sądzie Administracyjnym, Krajowej Radzie Sądownictwa i Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. Zarzucono mu też korumpowanie Janusza W. w zamian za pośrednictwo w załatwieniu spraw w różnych instytucjach państwowych.

pk.gov, tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY