Kazachstan potrafił się zbuntować przeciwko plutokracji. “Co jest z nami nie tak?”

Dodano   6
  LoadingDodaj do ulubionych!
Kazachstan - protesty

Kazachstan buntuje się przeciwko podwyżkom cen energii. / fot. PAP/EPA/IGOR KOVALENKO

Przez Kazachstan przetacza się fala społecznego niezadowolenia, brutalnie pacyfikowanego przez wojsko i policję. Pierwsza iskra pojawiła się wtedy, gdy ceny gazu LPG wzrosły o kilkadziesiąt groszy. Z kolei w Polsce cena wzrosła do 3,4 zł. Pojawia się więc pytanie: Dlaczego Polacy nie wychodzą na ulice?
  • Przez Kazachstan przechodzi fala protestów spowodowana m.in. podwyżką cen gazu
  • Prezydent Kasym-Żomart Tokajew przyjął w środę dymisję rządu i powołał nowy gabinet
  • Na ulice wyprowadzono wojsko i policję, doszło do brutalnego stłumienia demonstracji
  • Pojawiają się komentarze o bierności Polaków, którzy najwyraźniej nie mają odwagi dbać o interes społeczny jak Kazachowie
  • Zobacz także: Kazachstan zapłonął. To już nie jest zwykły protest, to bunt przeciwko władzy [FOTO/WIDEO]

Kazachstan w ogniu po podwyżkach

Obywatele Kazachstanu są zawiedzeni rządami oligarchów utrzymujących jedynie pozory demokracji. Narastająca bieda i podwyżki cen gazu LPG doprowadziły do eskalacji przemocy nieznanej we współczesnej Europie. W czwartek wszystkie banki działające w Kazachstanie wstrzymały działalność i zamknęły swoje placówki. Nie działają także aplikacje mobilne. W całym kraju Internet został odłączony. Co więcej, rząd Alikhana Smailova za pośrednictwem swoich kanałów poinformował o “eliminacji” kilkudziesięciu protestujących.


Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej nazwało wydarzenia w Kazachstanie „próbą podważenia bezpieczeństwa i integralności państwa siłą, przy użyciu wyszkolonych i zorganizowanych formacji zbrojnych, inspirowanych z zewnątrz”.

Wystarczyła “tylko” złotówka

Stowarzyszenie “Marsz Niepodległości” pochyliło się nad jedną z przyczyn społecznego niezadowolenia w Kazachstanie. Narodowcy pytają również, dlaczego w Polsce społeczeństwo pozostaje bierne na podwyżki oraz rosnące koszty utrzymania unijnych, niewybieralnych elit:

“Cena gazu LPG przed podwyżką: 0,52 zł Podwyżka ceny LPG do: 1,09 zł REWOLUCJA. W Polsce: Cena LPG 3,4 zł. W tej cenie ponad 40% to m.in. haracz na utrzymanie „arystokracji” z UE. CISZA… Co z nami jest nie tak?”

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

https://twitter.com/StowMarszN/status/1479054383434326027

Twitter/Marsz Niepodległości

Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY