Nadal gorąco w Kazachstanie. Prezydent prosi Rosję o interwencję militarną [+WIDEO]

PILNE
Dodano   5
  LoadingDodaj do ulubionych!
Protesty w Kazachstanie.

Protesty w Kazachstanie. / Fot. PAP/EPA/STR. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Kolejne informacje napływają z ogarniętego buntem społecznym Kazachstanu. Burzliwe protesty wybuchły tam po wzroście cen gazu LPG, służącego do tankowania samochodów, do 120 tenge (1,12 zł) za litr. Prezydent Kazachstanu wezwał właśnie Rosję o pomoc militarną.
  • Prezydent kraju podjął decyzję o rozszerzeniu stanu wyjątkowego na teren całego kraju. Zdymisjonował także byłego prezydenta Nursułtana Nazarbajewa z funkcji szefa Rady Bezpieczeństwa Kraju i sam zajmie to stanowisko. Władze zaczęły blokować na terytorium całego kraju internet i sieć komórkową.
  • Prezydent Kazachstanu ogłosił właśnie, że poprosił o wsparcie militarne. Tokajew powiedział, że zwrócił się teraz o pomoc do przywódców krajów Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym. Należą do niej m.in. Rosja czy Białoruś.
  • Protestujący mają w różnych miejscach Kazachstanu rozbrajać funkcjonariuszy policji i żołnierzy, a także przejmować ich pojazdy.

Stan wyjątkowy już na terenie całego Kazachstanu. Sytuacja się zaostrza

Jak już informowaliśmy, w wyniku protestów do dymisji podał się dotychczasowy rząd. Wprowadzono także stan wyjątkowy w największym mieście kraju Ałmaty oraz w obwodzie mangystauskim. W Ałmatach spłonął m.in. ratusz i inne budynki państwowe. Teraz prezydent kraju podjął decyzję o rozszerzeniu stanu wyjątkowego na teren całego kraju. Zdymisjonował także byłego prezydenta Nursułtana Nazarbajewa z funkcji szefa Rady Bezpieczeństwa Kraju i sam zajmie to stanowisko. Władze zaczęły blokować na terytorium całego kraju internet i sieć komórkową. Użytkownicy donoszą o problemach z korzystaniem niemal ze wszystkich sieci społecznościowych, w tym Telegrama i Facebooka.

Prezydent Kazachstanu ogłosił właśnie, że poprosił o wsparcie militarne. Tokajew powiedział, że zwrócił się teraz o pomoc do przywódców krajów Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym. Uważa on zamieszki w Kazachstanie za agresję zewnętrzną – ponieważ jego zdaniem “gangi terrorystyczne, które wywołały zamieszki w kraju, były szkolone za granicą”.

Jak donoszą rosyjskie media, rosyjskie i białoruskie wojska “wkrótce” znajdą się na terenie Kazachstanu.

Dalsze kroki podejmują również demonstranci. Zajęli oni właśnie lotnisko w Ałmatach – największe w tym państwie. Wszystkie loty z i do największego miasta Kazachstanu i jednocześnie byłej stolicy kraju zostały wstrzymane. Pojawiają się również informacje o obalaniu przez manifestantów pomników byłego prezydenta kraju, Nursułtana Nazarbajewa.

Protestujący mają też w różnych miejscach Kazachstanu rozbrajać funkcjonariuszy policji i żołnierzy, a także przejmować ich pojazdy. Część mundurowych ma z własnej woli przechodzić na stronę manifestantów. Dochodzi również do starć demonstrantów ze służbami państwowymi. Pojawiają się nawet informacje o tworzonych barykadach.

Napływają kolejne informacje

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Kazachstanu podało nowe dane dotyczące ofiar śmiertelnych wśród sił bezpieczeństwa w wyniku starć w kraju: ośmiu policjantów i żołnierzy Gwardii Narodowej zostało zabitych, a 317 innych zostało rannych.

Pojawiają się informacje o ponownym przejęciu lotniska w Ałmatach przez siły rządowe.

Żądania protestujących

Wśród żądań protestujących miało się znaleźć:

  • natychmiastowe uwolnienie wszystkich więźniów politycznych;
  • rezygnacja z pełnionych funkcji: prezydenta, przewodniczącego Rady Bezpieczeństwa, rozwiązanie rządu i parlamentu;
  • utworzenie tymczasowego rządu złożonego z autorytatywnych i publicznych osób, uczestniczących w protestach;
  • przeprowadzenie transparentnych wyborów;
  • uznanie sowieckich rządów za zbrodnię;
  • potępienie militarnej agresji Rosji przeciwko Ukrainie i aneksji Krymu;
  • wycofanie się z WNP, EUG i innych sojuszy z Rosją.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

twitter.com, salon24.pl, bankier.pl, rmf24.pl, kresy24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY