Interwencja wojskowa w Kazachstanie. Apel prezydenta przyjęty. “Wysyłamy siły pokojowe”

Dodano   3
  LoadingDodaj do ulubionych!

Kazachstan / fot. PAP / Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Premier Armenii Nikol Paszinian poinformował, że Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, w odpowiedzi na apel prezydenta Kazachstanu Kasyma-Żomarta Tokajewa, zdecydowała się o wysłaniu do tego kraju "sił pokojowych".
  • Niemal we wszystkich dużych miastach Kazachstanu doszło we wtorek i środę do starć między protestującymi przeciw podwyżkom cen paliw a policją i wojskiem
  • Według komendanta policji w Ałmaty, Kanata Tajmerdenowa “radykałowie i ekstremiści” pobili w mieście ponad 500 osób i spalili 120 pojazdów, w tym kilkadziesiąt aut służb ratunkowych
  • Według agencji TASS powołującej się na miejscowe źródła wojsko rozpoczęło operację “oczyszczania miasta z elementów wzniecających niepokoje”
  • Rada Bezpieczeństwa Zbiorowego OUBZ, której obecnie przewodniczy Armenia, podjęła decyzję o wysłaniu Kolektywnych Sił Szybkiego Reagowania (KSOR) do Kazachstanu w celu “ustabilizowania sytuacji politycznej”

Zobacz także: Nadal gorąco w Kazachstanie. Prezydent prosi Rosję o interwencję militarną [+WIDEO]

Do Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym należą: Armenia, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Rosja i
Tadżykistan.

W odpowiedzi na apel prezydenta Tokajewa oraz w związku z zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego i suwerenności Republiki Kazachstanu spowodowanym m.in. ingerencją z zagranicy, Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (CSTO) podjęła decyzję o wysłaniu na czas określony zbiorowych sił pokojowych CSTO do Republiki Kazachstanu w celu ustabilizowania i unormowania sytuacji w tym kraju, zgodnie z artykułem 4 Traktatu o Bezpieczeństwie Zbiorowym – napisał na Facebooku Paszinian.

O sytuacji w Kazachstanie pisaliśmy szerzej tutaj i tutaj.

hcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

W środę 5 stycznia, w związku z zaostrzającymi się protestami społecznymi prezydent Tokajew podjął decyzję o rozszerzeniu stanu wyjątkowego na teren całego kraju. Zdymisjonował także byłego prezydenta Nursułtana Nazarbajewa z funkcji szefa Rady Bezpieczeństwa Kraju i sam zajmie to stanowisko. Władze zaczęły blokować na terytorium całego kraju internet i sieć komórkową. Następnie zwrócił się o pomoc do przywódców krajów Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym. 

Protestujący mają w różnych miejscach Kazachstanu rozbrajać funkcjonariuszy policji i żołnierzy, a także przejmować ich pojazdy. Pojawiają się również informacje o obalaniu przez manifestantów pomników byłego prezydenta kraju, Nursułtana Nazarbajewa. Do największej manifestacji doszło w byłej stolicy kraju Ałmaty. Demonstranci wdarli się miejscowego akimatu (siedziba Akima, lokalnej władzy mianowanej przez prezydenta) i podpalili budynek. Spłonął również budynek prokuratury. Pojawiają się informacje o wielu innych przypadkach zniszczeń.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Kazachstanu podało nowe dane dotyczące ofiar śmiertelnych wśród sił bezpieczeństwa w wyniku starć w kraju: ośmiu policjantów i żołnierzy Gwardii Narodowej zostało zabitych, a 317 innych zostało rannych.

Twitter

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY