- Niemal we wszystkich dużych miastach Kazachstanu doszło we wtorek i środę do starć między protestującymi przeciw podwyżkom cen paliw a policją i wojskiem
- Według komendanta policji w Ałmaty, Kanata Tajmerdenowa “radykałowie i ekstremiści” pobili w mieście ponad 500 osób i spalili 120 pojazdów, w tym kilkadziesiąt aut służb ratunkowych
- Według agencji TASS powołującej się na miejscowe źródła wojsko rozpoczęło operację “oczyszczania miasta z elementów wzniecających niepokoje”
- Rada Bezpieczeństwa Zbiorowego OUBZ, której obecnie przewodniczy Armenia, podjęła decyzję o wysłaniu Kolektywnych Sił Szybkiego Reagowania (KSOR) do Kazachstanu w celu “ustabilizowania sytuacji politycznej”
Zobacz także: Nadal gorąco w Kazachstanie. Prezydent prosi Rosję o interwencję militarną [+WIDEO]
Do Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym należą: Armenia, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Rosja i
Tadżykistan.
W odpowiedzi na apel prezydenta Tokajewa oraz w związku z zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego i suwerenności Republiki Kazachstanu spowodowanym m.in. ingerencją z zagranicy, Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (CSTO) podjęła decyzję o wysłaniu na czas określony zbiorowych sił pokojowych CSTO do Republiki Kazachstanu w celu ustabilizowania i unormowania sytuacji w tym kraju, zgodnie z artykułem 4 Traktatu o Bezpieczeństwie Zbiorowym – napisał na Facebooku Paszinian.
Zaczyna się interwencja ODKB w Kazachstanie.
— marek budzisz (@MBudzisz2) January 5, 2022
/https://t.co/silqwMdVeb
Wg @bazabazon, do interwencji w Kazachstanie ze strony 🇷🇺 szykuje się (ogłoszono alarm bojowy) 31 Samodzielna Gwardyjska Brygada Powietrznodesantowa z Uljanowska i 11 Samodzielna Brygada Inżynieryjna z Kamieńska Szachtyńskiego (niedaleko granicy z 🇺🇦)
— Mariusz Marszałkowski (@MJMarszalkowski) January 5, 2022
Interwencja potwierdzona. Oprócz Białorusi i Rosji do misji dołączyć mają żołnierze z Armenii (pozostałe kraje nie potwierdziły). Cała operacja bez zgody RB ONZ.
— Filip Dąb-Mirowski (@FilippDM) January 5, 2022
RIA: Rosyjski MSZ nakazuje wszystkim Rosjanom w Kazachstanie ukrywać się w domach z zapasami żywności.
Seems that Rus troops are being deployed in Pavlodar ( bordering Rus/Kaz) #nietmijnregering #kazakhstanprotests pic.twitter.com/k3Q8PdKuE0
— Eli Zifferblatt (@elizifferblatt) January 5, 2022
Wezwanie rosyjskich wojsk na pomoc przypomina Afganistan 1979. Sowieci zaczęli jednak wtedy od krwawych czystek we władzach, które ich wezwały. https://t.co/iMiPXRk5vG
— Paweł Rybicki (@Rybitzky) January 5, 2022
Bardzo ciekawe oświadczenie Uzbekistanu w związku z interwencją ODKB w Kazachstanie. https://t.co/wqPhem9LjS
— marek budzisz (@MBudzisz2) January 5, 2022
O sytuacji w Kazachstanie pisaliśmy szerzej tutaj i tutaj.
hcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
W środę 5 stycznia, w związku z zaostrzającymi się protestami społecznymi prezydent Tokajew podjął decyzję o rozszerzeniu stanu wyjątkowego na teren całego kraju. Zdymisjonował także byłego prezydenta Nursułtana Nazarbajewa z funkcji szefa Rady Bezpieczeństwa Kraju i sam zajmie to stanowisko. Władze zaczęły blokować na terytorium całego kraju internet i sieć komórkową. Następnie zwrócił się o pomoc do przywódców krajów Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym.
Protestujący mają w różnych miejscach Kazachstanu rozbrajać funkcjonariuszy policji i żołnierzy, a także przejmować ich pojazdy. Pojawiają się również informacje o obalaniu przez manifestantów pomników byłego prezydenta kraju, Nursułtana Nazarbajewa. Do największej manifestacji doszło w byłej stolicy kraju Ałmaty. Demonstranci wdarli się miejscowego akimatu (siedziba Akima, lokalnej władzy mianowanej przez prezydenta) i podpalili budynek. Spłonął również budynek prokuratury. Pojawiają się informacje o wielu innych przypadkach zniszczeń.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Kazachstanu podało nowe dane dotyczące ofiar śmiertelnych wśród sił bezpieczeństwa w wyniku starć w kraju: ośmiu policjantów i żołnierzy Gwardii Narodowej zostało zabitych, a 317 innych zostało rannych.