Chiny światowym magazynem zbóż. Wpływają na wzrost cen żywności

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!

Rolnictwo / fot. ShutterStock

Chiny w ciagu ostanich dwóch lat stały się światową spiżarnią, magazynującą miliony ton pszenicy, ryzu, kukurydzy oraz innych zbóż. Według wyliczeń amerykańskiego Departamentu Rolnictwa odpowiadają oni za 69 procent światowych zasobów zbóż.
  • Chiny w 2020 roku za 98,1 miliarda dolarów zakupiły żywność, zwiększając tym samym import o 22 procent
  • Państwo Środka odpowiada za posiadanie 69 procent kukurydzym 60 procent ryżu, 51 procent pszenicy i ponad 30 procent soi
  • Szef chińskiej Krajowej Administracji Rezerw Zbóż Qin Yuyun zapewniał, że ich rezerwy pszenicy wystarczą na półtora roku
  • Zobacz także: Ekspansja zagraniczna “Łucznika”. Fabryka Broni z 300-proc. wzrostem sprzedaży w USA

Według szacunków Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych, Chińska Republika Ludowa przetrzymuje w swoich magazynach 69 procent światowej kukurydzy, 60 procent ryżu, 51 procent pszenicy oraz ponad 30 procent soi. W ciągu ostatniej dekady udział ten wzrósł o około 20 punktów procentowych. Z kolei w 2020 roku Chiny zakupiły żywność za 98,1 miliardów dolarów, zwiększając tym samym import o 22 procent w ciągu roku i 360 procent w ciągu dekady.

Państwowe zapasy żywności w Chinach osiągnęły historycznie wysoki poziom, powiedział w listopadzie szef Krajowej Administracji Rezerw Zbóż Qin Yuyun.

Nasze rezerwy pszenicy pokrywają potrzeby na półtora roku. Nasze państwo nie ma absolutnie żadnego problemu z żywnością

– przekazał szef chńskiej administracji rezerw zbóż.

Jeden z największych chińskich magazynów, w którym zboże i fasola są przechowywane w 310 gigantycznych silosach, znajduje się w porcie Dalian na północnym zachodzie kraju. Kukurydza, pszenica i soja są tam wysyłane ze Stanów Zjednoczonych i Brazylii. Dostawy wzrosły 2-12 razy w ciągu ostatnich pięciu lat.

Import rośnie, ponieważ produkcja krajowa od 2015 roku znajduje się w stagnacji. Chińskie rolnictwo ma niskie plony z powodu m.in. zanieczyszczenia gleby, przestarzałych metod oraz ucieczki ludzności wiejskiej do megamiast.

Nagromadzenie zapasów w Chinach jest jedną z przyczyn wzrostu cen żywnośc na całym świecie

– powiedział Akio Shibata, prezes Instytutu Badań nad Zasobami Naturalnymi w Tokio.

W listopadzie indeks cen żywności FAO (Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa) osiągnął rekordowy w ciągu dekady poziom. Wskaźnik, który śledzi 95 podstawowych produktów spożywczych, zyskał 1,2 procent m/m i 27,3 procent r/r. Ceny zbóż wzrosły w ciągu roku o 23,2 procent, olejów roślinnych o 53 procent, nabiału o 19,1 procent, mięsa o 17,6 procent, cukru o prawie 40 procent.

Ceny żywności rosną na świecie w tempie nienotowanym od prawie połowy wieku

– zauważył Alistair Smith, starszy pracownik naukowy na Uniwersytecie Warwick.

Ze względu na gazowy szok w Europie zatrzymały się zakłady nawozowe, a ceny poszybowały w górę: cena mocznika wzrosła o 100 procent. Ceny nawozów potasowych i fosforowych skoczyły 2-3 razy. To zapowiada nową falę podwyżek cen żywności, która uderzy w pierwszej kolejności w kraje najbiedniejsze.

Przechodzimy teraz przez drugą falę inflacji i oczywiście będzie trzecia

– stwierdził pierwszy wicepremier Rosji, Andriej Biełousow, podczas forum “Made in Russia” 10 grudnia 2021 roku.

Według Biełousowa kolejny wzrost inflacji stanie się szczególnie zauważalny w drugiej połowie 2022 roku.

rp.pl

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY