Dmowski upamiętniony w każdym polskim mieście? Młodzież Wszechpolska apeluje

WAŻNE
Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Uczestnicy Marszu Niepodległości na Rondzie Dmowskiego.

Uczestnicy Marszu Niepodległości na Rondzie Dmowskiego. / Fot. PAP/Leszek Szymański. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Działacze Młodzieży Wszechpolskiej i Ruchu Narodowego z różnych miejsc w Polsce tworzą inicjatywy mające na celu nadanie imienia Romana Dmowskiego rondom, ulicom, skwerom, czy budynkom. Jak tłumaczą, to odpowiedź na podejmowane w Warszawie próby zastąpienia ronda Dmowskiego rondem Praw Kobiet. - Nie chcecie Dmowskiego w Warszawie? Będziecie mieli go w każdym mieście i miasteczku! - napisał Marcin Osowski z dolnośląskiej Młodzieży Wszechpolskiej, która we Wrocławiu złożyła petycję o zmianę nazwy ronda Praw Kobiet na rondo Dmowskiego.

Rondo Dmowskiego zamiast ronda Praw Kobiet we Wrocławiu?

We Wrocławiu działacze Młodzieży Wszechpolskiej złożyli petycję do urzędu miasta Wrocław z wnioskiem o zmianę nazwy ronda Praw Kobiet na rondo im. Romana Dmowskiego.

Rondo Dmowskiego też w Zawierciu?

Z podobną inicjatywą działacze Młodzieży Wszechpolskiej wyszli w Zawierciu. Tam jednak imię Romana Dmowskiego miałoby otrzymać rondo, które dotychczas nie miało swojej nazwy. Do inicjatywy odniosły się już władze miasta.

Przy Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Zawierciu mamy Rondo im. Wiesława Ochmana. W sprawie petycji zastępca prezydenta Zawiercia, Małgorzata Benc zwracała uwagę przedstawicielom Młodzieży Wszechpolskiej, że od 31 lat mamy już w mieście ulicę Dmowskiego – przekazał Patryk Drabek, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej w Zawierciu.

Skwer Dmowskiego zamiast skweru Geremka w Warszawie?

Z kolei w Warszawie narodowcy nie tylko domagają się pozostawienia Romana Dmowskiego jako patrona centralnego ronda w stolicy. Złożyli także petycję o zmianę patrona skweru im. Bronisława Geremka. Miałby go zastąpić właśnie Roman Dmowski.

W całej Polsce domagamy się zmian nazw ulic i placów, których patronami są autorytety nowej lewicy – podkreślił Arkadiusz Jabłoński, rzecznik Młodzieży Wszechpolskiej.

Krakowska biblioteka otrzyma imię Dmowskiego?

Kilka dni temu przedstawiciele Konfederacji, Młodzieży Wszechpolskiej, Korporacji Akademickiej Akropolia Cracoviensis i Ruchu Narodowego złożyli do Urzędu Marszałkowskiego województwa małopolskiego petycję w sprawie nadania imienia Romana Dmowskiego Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie. Co więcej, jak zaznaczył Tomasz Kisiel z Korporacji Akademickiej Akropolia Cracoviensis, “docelowo przydałby się także okazały pomnik Romana Dmowskiego w eksponowanym miejscu, np. między Basztową, a Westerplatte, być może na plantach między Teatrem Słowackiego, przy końcu ul. Szpitalnej.”

Uważamy, że Roman Dmowski jest dobrym kandydatem na patrona biblioteki, bo uczestniczył w życiu intelektualnym i kulturalnym Krakowa na przełomie wieków, wpływał na naukowców i artystów – podkreślił Bartosz Wilczyński z Konfederacji, Prezes Małopolskiego Okręgu Ruchu Narodowego.

Roman Dmowski patronem Sali Kolumnowej w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim?

Kolejną petycję Młodzież Wszechpolska i Ruch Narodowy wystosowały na Podkarpaciu. Tam postulują nadanie imienia Romana dmowskiego Sali Kolumnowej w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim.

Ruszyliśmy z oddolną inicjatywą społeczną, aby w różnych regionach Polski podjąć próbę nadania imienia Romana Dmowskiego czy to ulicom w miastach, w których nie ma takich ulic, czy salom o szczególnym charakterze. A taką salą jest Sala Kolumnowa urzędzie wojewódzkim w Rzeszowie – powiedział Tomasz Buczek, pełnomocnik Ruchu Narodowego na Podkarpaciu.

Plac Dmowskiego zamiast placu Adamowicza w Szczecinie?

Podpisy pod petycją o zmianę nazwy placu im. Pawła Adamowicza na plac im. Romana Dmowskiego zaczeli z kolei zbierać dzialacze Młodzieży Wszechpolskiej ze Szczecina.

Zdaniem przedstawicieli tzw. środowisk narodowych “postać Romana Dmowskiego nie tylko nie jest doceniana, ale wręcz zapominana i przez niektóre środowiska deprecjonowana”. W Szczecinie jest już co prawda ul. Romana Dmowskiego (w Żydowcach, dawna ul. Przodowników Pracy). Jednak zdaniem narodowców ta ulica to za mało – oburza się lokalny oddział “Gazety Wyboczej”.

Rondo Dmowskiego zamiast ronda UE w Kaliszu?

Podobną inicjatywę Młodzież Wszechpolska podjęła w Kaliszu. Tam chcą zastąpienia ronda im. Unii Europejskiej rondem im. Romana Dmowskiego.

Kolejne skargi, groźby komisarzy politycznych, szantaż ekonomiczny, a ponad wszystko ingerowanie w polską suwerenność sprawiają, że Unia Europejska nie jest tym, czym miała być. UE to dążące do federalizacji “quasi-państwo”, którego politycy coraz mocniej ingerują w polskie prawo, polską suwerenność, przez co nasza gospodarka, rolnictwo, a także przedsiębiorcy stracili już wiele rynków – mówił lider kaliskiego koła Młodzieży Wszechpolskiej.

Z tego powodu, jako młodzież patriotyczna, zatroskana losami ojczyzny, krytycznie nastawiona do obecnego rządu, ale mimo wszystko twardo stojąca w obronie polskiej suwerenności i niepodległości, domagamy się zmiany nazwy ronda na rondo człowieka, który swoje życie poświęcił dla wolności i suwerenności milionów Polek i Polaków – dodawał wiceprezes koła.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Twitter, Facebook, Zawiercie.NaszeMiasto.pl, PolskaTimes.pl, Dziennik Polski, Nowiny 24, Szczecin.Wyborcza.pl, Latarnik Kaliski

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY