Marszałek Sejmu żąda wyjaśnień. Chodzi o Mariana Banasia

Dodano   7
  LoadingDodaj do ulubionych!
WARSZAWA POSIEDZENIE SEJMU

WARSZAWA POSIEDZENIE SEJMU Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030 / PAP/Tomasz Gzell

O wyjeździe delegacji NIK-u do Mińska podało w czwartek PolsatNews.pl.
  • Marszałek Sejmu Elżbieta Witek żąda pilnych wyjaśnień od prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia. Chodzi o sprawę wizyty delegacji NIK-u w Mińsku.
  • O wyjeździe delegacji NIK-u do Mińska podało w czwartek PolsatNews.pl. Polscy urzędnicy mieli spotkać się tam w ocelu omówienia sytuacji w Puszczy Białowieskiej ze swoimi białoruskimi odpowiednikami.
  • Do doniesień mówiących o delegacji NIK-u na Białorusi odniosła się Elżbieta Witek. Marszałek Sejmu żąda wyjaśnień od Mariana Banasia.
  • Zobacz także: Kobieta zmarła w karetce. Nie była zaszczepiona. “Procedury ważniejsze od życia”

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek żąda pilnych wyjaśnień od prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia. Chodzi o sprawę wizyty delegacji NIK-u w Mińsku. 

“Wizyta zagraniczna budzi głęboki sprzeciw w kontekście prowadzonej przez Białoruś przeciwko Polsce wojny hybrydowej” – napisała Witek w piśmie do Banasia.

O wyjeździe delegacji NIK-u do Mińska podało w czwartek PolsatNews.pl. Polscy urzędnicy mieli spotkać się tam w ocelu omówienia sytuacji w Puszczy Białowieskiej ze swoimi białoruskimi odpowiednikami.

Rzecznik NIK Łukasz Pawelski był pytany, czy wizyta jest właściwym działaniem w sytuacji kryzysu między Polską i Białorusią. Nie chciał komentować sprawy. 

Marszałek Sejmu żąda wyjaśnień

Do doniesień mówiących o delegacji NIK-u na Białorusi odniosła się Elżbieta Witek. Marszałek Sejmu żąda wyjaśnień od Mariana Banasia.

“W związku z powziętą informacją dotyczącą delegacji przedstawicieli Najwyższej Izby Kontroli pod przewodnictwem Jakuba Banasia, przebywającej w Mińsku na zaproszenie białoruskiego Najwyższego Organu Kontroli, oczekuję złożenia w trybie pilnym stosownych wyjaśnień. Opisana wizyta zagraniczna budzi mój głęboki sprzeciw w kontekście prowadzonej obecnie przez Białoruś i wymierzonej przeciwko Polsce wojny hybrydowej” – napisała marszałek Sejmu.

W piśmie podkreśliła, że wyjaśnień oczekuje w związku z wyrażoną w Konstytucji RP oraz art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 23 grudnia 1994 r. o Najwyżej Izbie Kontroli “zasadą podległości NIK wobec Sejmu RP”. 

“Wzywam Pana do jednoznacznego odniesienia się do przedstawionych informacji, które mają istotne znaczenie dla bezpieczeństwa naszego państwa” – podkreśliła.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Brak akceptacji

Witek wspomniała też “o braku akceptacji dla tego typu praktyk”.

“Żołnierze Wojska Polskiego oraz funkcjonariusze Straty Granicznej i Policji każdego dnia z narażeniem własnego zdrowia i życia strzegą polskich granic, które są naruszane na skutek bezprawnych działań prowadzonych przez białoruski reżim. Wizyty oficjalnych przedstawicieli polskich władz godzą w naszą narodową solidarność i stanowią zagrożenie dla interesów Rzeczypospolitej Polskiej i Unii Europejskiej” – oceniła Witek.

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
7 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY