Morawiecki prosił Komisję Europejską o zgodę. “Polskie rodziny cierpią”

Dodano   6
  LoadingDodaj do ulubionych!
BELGIA BRUKSELA WIZYTA PREMIERA MATEUSZA MORAWIECKIEGO

BELGIA BRUKSELA WIZYTA PREMIERA MATEUSZA MORAWIECKIEGO Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030 / PAP/Wojciech Olkuśnik

Na konferencji prasowej w Brukseli, Morawiecki zdradził szczegóły swoich rozmów z przedstawicielami instytucji europejskich.
  • Premier polskiego rządu uczestniczył w środę w szczycie Partnerstwa Wschodniego w Brukseli. Mateusz Morawiecki prosił Komisję Europejską o zgodę na obniżkę VAT-u na paliwo z 23 proc. do 8 proc.
  • Na konferencji prasowej w Brukseli, Morawiecki zdradził szczegóły swoich rozmów z przedstawicielami instytucji europejskich. Premier podkreślił negatywny wpływ wzrostu cen paliwa i energii elektrycznej na byt polskich rodzin.
  • Szef rządu na Facebooku podkreślił, że Polska chce obniżki VAT na żywność z 5 proc. do zerowej stawki.
  • Zobacz także: USA: Odtajniono nowe dokumenty w sprawie zabójstwa Kennedy’ego

Premier polskiego rządu uczestniczył w środę w szczycie Partnerstwa Wschodniego w Brukseli. Mateusz Morawiecki prosił Komisję Europejską o zgodę na obniżkę VAT-u na paliwo z 23 proc. do 8 proc. Premier postuluje również obniżenie opodatkowania żywności oraz wskazuje negatywny wpływ wysokich cen na byt polskich rodzin.

Morawiecki prosił Komisję Europejską o zgodę na obniżkę VAT-u

“Skłaniam Komisję Europejską do tego, aby otrzymać zgodę na obniżenie VAT-u na paliwo z 23 proc. na 8 proc. To się znacząco przełoży na obniżkę cen paliw” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Na konferencji prasowej w Brukseli, Morawiecki zdradził szczegóły swoich rozmów z przedstawicielami instytucji europejskich. Premier podkreślił negatywny wpływ wzrostu cen paliwa i energii elektrycznej na byt polskich rodzin.

“Chcę (…) powiedzieć, że tutaj w Brukseli podjąłem dodatkowe wysiłki, aby przekonać Komisję Europejską, że czas jest szczególny. Czas jest szczególny, ponieważ te manipulacje gazowe, ponieważ bardzo wysokie ceny, które są wynikiem polityki klimatycznej UE, ceny energii elektrycznej, ceny różnych nośników elektrycznych powodują, że zwykli Polacy, zwykłe polskie rodziny niestety na tym cierpią” – powiedział premier Morawiecki.

“Dlatego skłaniam Komisję Europejską i rozmawiam tutaj, aby otrzymać zgodę na obniżenie VAT-u na paliwo z 23 proc. na 8 proc. To się znacząco przełoży na obniżkę cen paliw” – zapewnił szef polskiego rządu.

Szef polskiego rządu zapewnia, że obniżka cen nastąpi niedługo i będzie widoczna za kilka i kilkanaście dni.

“W innych obszarach jesteśmy skrępowani, niestety, przepisami europejskimi. Ale rozmawiałem z przewodniczącą Ursulą von der Leyen na ten temat i rozmawiałem z komisarzem odpowiedzialnym za gospodarkę Paolo Gentilonim, czy jednak UE nie dało się przekonać, co do tego, że trzeba teraz to zrobić. Trzeba umożliwić obniżkę VAT-u na paliwa i Polska natychmiast wtedy obniży VAT na paliwa na pierwsze półrocze, 6 pierwszych miesięcy od najbliższego roku” – powiedział.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Obniżka cen żywności

Jak wskazuje Morawiecki, trwają także negocjacje w sprawie obniżenia VAT-u na żywność.

Szef rządu na Facebooku podkreślił, że Polska chce obniżki VAT na żywność z 5 proc. do zerowej stawki.

“Po moich rozmowach z przewodniczącą von der Leyen dzisiaj i komisarzem Paulem Gentilonim jestem ostrożnym optymistą, że tutaj osiągniemy nasz cel i będziemy mogli zaproponować znaczącą obniżkę podatków, taką obniżkę, jakiej nie było, żeby przydusić inflację w dół i ulżyć obywatelom Polski” – ocenił premier.

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY