USA: Odtajniono nowe dokumenty w sprawie zabójstwa Kennedy’ego

Dodano   4
  LoadingDodaj do ulubionych!
John Kennedy

John F. Kennedy / Fot picryl.com

W październiku Joe Biden odłożył publikację materiałów, powołując się na względy bezpieczeństwa i spowolnienie prac ze względu na pandemię. 
  • W Stanach Zjednoczonych odtajniono nowe dokumenty w sprawie zabójstwa Johna F. Kennedy’ego. Administracja prezydenta Bidena upubliczniła łącznie 1,5 tys. akt z tego okresu. To jednak tylko niewielka ilość, gdyż łącznie w tej sprawie zgromadzono około 10 tys. pozostałych dokumentów.
  • Według doniesień medialnych, całość dokumentacji związanej z zamachem z lat 60-tych miała być odtajniona do 2017 roku. Jednak ówczesny prezydent Donald Trump nie zdecydował się tego zrobić.
  • Wśród ujawnionych akt są też takie, które odkrywają nowe fakty w tej sprawie. Jeden z raportów wspomina o anonimowym zgłoszeniu mężczyzny podającego się za polskiego szofera sowieckiej ambasady w Canberze w Australii.
  • Zobacz także: Dr Magdoń o sytuacji na Ukrainie: Obawa przed konfliktem [NASZ WYWIAD]

W Stanach Zjednoczonych odtajniono nowe dokumenty w sprawie zabójstwa Johna F. Kennedy’ego. Administracja prezydenta Bidena upubliczniła łącznie 1,5 tys. akt z tego okresu. To jednak tylko niewielka ilość, gdyż łącznie w tej sprawie zgromadzono około 10 tys. pozostałych dokumentów.

Wśród opublikowanych akt są m.in. informacje na temat prób zamachów przeciwko Fidelowi Castro i raport o zagadkowym zgłoszeniu „polskiego szofera” ambasady ZSRR.

W październiku Joe Biden odłożył publikację materiałów, powołując się na względy bezpieczeństwa i spowolnienie prac ze względu na pandemię. Według doniesień medialnych, całość dokumentacji związanej z zamachem z lat 60-tych miała być odtajniona do 2017 roku. Jednak ówczesny prezydent Donald Trump nie zdecydował się tego zrobić.

Były prezydent motywował swoją decyzję ekspertyzami służb. Chodziło o “bezpieczeństwo narodowe, dobro organów ścigania i spraw zagranicznych.”

Do tej pory, w publicznie dostępnej dokumentacji nie znaleziono nic, co podważyłoby tezę komisji Warrena dotyczącą zabójstwa pierwszego katolickiego prezydenta USA. Według oficjalnej wersji wydarzeń, sympatyzujący z komunistami Lee Harvey Oswald działał sam. Dokumenty wskazują na kontakty Oswalda z sowiecką ambasadą w Meksyku i rozmowy z tamtejszymi dyplomatami. Jeden z nich według CIA był „członkiem zespołu ds. zabójstw KGB”.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Odtajniono nowe dokumenty w sprawie zabójstwa Kennedy’ego

Wśród ujawnionych akt są też takie, które odkrywają nowe fakty w tej sprawie. Jeden z raportów wspomina o anonimowym zgłoszeniu mężczyzny podającego się za polskiego szofera sowieckiej ambasady w Canberze w Australii. Podczas rozmowy telefonicznej z amerykańskim dyplomatą w dzień po zamachu „Polak” miał zasugerować, że zamach na Kennedy’ego sfinansowała KGB.

Inny z ujawnionych dokumentów CIA zwraca uwagę na przeoczony przez śledczych i komisję Warrena wywiad Fidela Castro dla agencji AP, w którym kubański dyktator groził USA odwetem za próby zamachów na kubańskich oficjeli, w tym jego samego.

Pomimo faktu, iż do tej porty odtajniono niemal 90 proc. całej dokumentacji dotyczącej zamachu na Kennedy’ego, wciąż niejawnych pozostaje około 10 tys. dokumentów. Prezydent USA wyznaczył czas do 15 grudnia 2022 roku, aby amerykańskie służby dokonały skrupulatnego przeglądu pozostałych akt i odtajniły te, wobec których nie ma poważnych przeciwwskazań.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY