Chiny zbudują bazę wojskową w Afryce? USA zaniepokojone

WAŻNE
Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. pixabay.com / CC

Jak informują amerykańskie media, powołując się na raport wywiadu USA, Chiny zamierzają zbudować bazę wojskową u wybrzeży Gwinei Równikowej. Byłaby to pierwsza stała baza wojskowa tego kraju na kontynencie afrykańskim.

Zobacz także: Hasło “Dmowski zostaje” na Pałacu Kultury. Do akcji wkroczyła policja [+FOTO]

Gwinea Równikowa to państwo leżące w centralnej Afryce, u jej zachodnich wybrzeży. Graniczy od północy z Kamerunem oraz od południa i wschodu z Gabonem. Wybrzeża państwa oblewają wody Zatoki Gwinejskiej będącej częścią Oceanu Atlantyckiego. Takie położenie miałoby doskonale odpowiadać Chinom. To ma niepokoić amerykańskich wojskowych.

Jak przekazał w kwietniu amerykańskiemu Senatowi dowódca sił amerykańskich w Afryce, gen. Stephen Townsend, najważniejszym zagrożeniem ze strony Chin byłoby stworzenie “użytecznego militarnie obiektu marynarki wojskowej na atlantyckim wybrzeżu Afryki”. Jak wyjaśnił, miejsce użyteczne militarnie to takie, w którym można się dozbroić i naprawić okręty wojenne. Taką lokalizacją ma być właśnie wybrzeże Gwinei Równikowej.

Amerykańskie władze miały już podjąć działania przeciwdziałające takiej inicjatywie. W październiku afrykański kraj miał odwiedzić doradca ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA Jon Finer. Miał on przekonywać prezydenta Teodora Obianga Nguemę Mbasogę i jego syna, wiceprezydenta Teodora „Teodorina” Nguemę Obianga Mangue do odrzucenia chińskiej propozycji. Kolejne miesiące pokażą, na ile skuteczne okazały się te rozmowy.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

wgospodarce.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY