Kongres USA podniósł limit zadłużenia. “Dług skumulowany przez obie partie”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Kongres USA

Kongres USA / Fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Według szacunku szefowej amerykańskiego resortu finansów, gdyby nie kolejne podniesienie limitu długu, to USA zbankrutowałyby do 15 grudnia.
  • Kongres USA w nocy z wtorku na środę podniósł limit zadłużenia państwa. Chodzi o zwiększenie tej kwoty o 2,5 bln dolarów.
  • Limit przyjęto w Izbie Reprezentantów w stosunku 221 do 209 głosów. Głosowanie odbyło się po uprzednim wyrażeniu zgody na podniesienie limitu zadłużenia przez amerykański Senat.
  • Według szacunku szefowej amerykańskiego resortu finansów, gdyby nie kolejne podniesienie limitu długu, to USA zbankrutowałyby do 15 grudnia.
  • Zobacz także: Akcja ratunkowa polskich służb. Migranci utknęli na bagnach

Kongres USA w nocy z wtorku na środę podniósł limit zadłużenia państwa. Chodzi o zwiększenie tej kwoty o 2,5 bln dolarów. Stało się to tuż przed szacowaną datą potencjalnego bankructwa. Według ekspertów, zmiana limitu zadłużenia pozwoli na zapewnienie budżetowi środków prawdopodobnie do 2023 r. W tej chwili granica długu amerykańskiego rządu ustanowiona jest na 31,4 bln dolarów.

Kongres USA podniósł limit zadłużenia

Limit przyjęto w Izbie Reprezentantów w stosunku 221 do 209 głosów. Głosowanie odbyło się po uprzednim wyrażeniu zgody na podniesienie limitu zadłużenia przez amerykański Senat.

Dzięki głosowaniu, Stany Zjednoczone uniknęły potencjalnego bankructwa przedłużając płynność finansową rządu przynajmniej do 2023 roku. Warto dodać, że to już druga tego typu procedura w tym roku. Poprzednia miała miejsce w październiku.

“Tu chodzi o dług skumulowany przez obie partie, więc cieszę się, że Republikanie i Demokraci zjednoczyli się, by umożliwić zajęcie się sprawą limitu długu” – ocenił lider Demokratów w Senacie Chuck Schumer.

Według szacunku szefowej amerykańskiego resortu finansów, gdyby nie kolejne podniesienie limitu długu, to USA zbankrutowałyby do 15 grudnia. Janet Yellen ocenia, że miałoby to dramatyczne skutki dla USA i globalnego systemu finansowego.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY