Niemcy. “Opaski na rękę” dla klientów części sklepów

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Centrum handlowe

Centrum handlowe / Fot. pixabay

Sprzedawcy detaliczni w Niemczech promują ogólnokrajowe rozwiązanie w postaci "opaski na rękę" dla klientów sklepów, aby ułatwić obowiązkowe kontrole 2G.
  • Sprzedawcy detaliczni w Niemczech promują ogólnokrajowe rozwiązanie w postaci “opaski na rękę”.
  • W myśl zasady 2G dostęp do sklepów mają tylko osoby zaszczepione na Covid-19 lub wyleczone z koronawirusa.
  • Sklepy spożywcze, drogerie i apteki mają być wyłączone z tego przepisu.
  • Zobacz także: Seria tornad przeszła przez USA. Kilkadziesiąt ofiar śmiertelnych

Nowe zasady korzystania ze sklepów w czasie pandemii

W Niemczech cały czas obowiązuje tzw. kontrola 2G (od słów „geimpft und genesen” – „zaszczepiony i ozdrowiały”). Polega ona na sprawdzaniu paszportów covidowych klientów wchodzących do sklepów czy innych lokali. Spowodowała ona jednak wiele niedogodności, szczególnie w dużych sieciach i galeriach handlowych, gdzie tworzyły się długie kolejki klientów przed wejściem.

Niektóre landy postanowiły rozwiązać ten problem za pomocą specjalnych opasek, którymi będą oznaczać klientów. Osoby zaszczepione bądź ozdrowieńcy mogą dzięki temu przy pierwszej kontroli otrzymać opaskę na rękę, dzięki której będą mogły do końca dnia wchodzić do wszystkich sklepów bez konieczności okazywania dokumentów.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Najwięcej zyskają centra handlowe

Dzięki “rozwiązaniu z opaską na rękę” (Baendchenloesung), stosowanemu już np. w Moguncji, każdy klient jest tylko raz sprawdzany pod kątem 2G, a następnie otrzymuje opaskę na rękę, z którą ma dostęp do wszystkich sklepów w danym dniu.

– Byłaby to wielka ulga dla handlu. Sprawdzanie każdego klienta w każdym sklepie wymaga znacznego wysiłku i prowadzi do tworzenia kolejek przed drzwiami sklepów. Dlatego z punktu widzenia handlu dobrze byłoby rozszerzyć rozwiązanie w postaci opaski na rękę obowiązujące w niektórych krajach związkowych na całe terytorium federalne

– uważa dyrektor generalny Niemieckiego Stowarzyszenia Handlu Detalicznego (HDE) Stefan Genth.

Zdaniem szefa HDE rozporządzenie 2G w handlu detalicznym powinno jednak zostać zniesione, ponieważ nie przyczynia się do walki z pandemią. Zakupy robione w maseczkach i z przestrzeganiem zasad higienicznych zapewniają – jego zdaniem – wystarczające bezpieczeństwo.

Rzeczpospolita, Polsat News

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY