79 lat temu polski rząd poinformował oficjalnie zachód o holocauście

rocznica
Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
nota Raczyńskiego foto Wikipedia

nota Raczyńskiego foto Wikipedia / nota Raczyńskiego foto Wikipedia

Od dekad środowiska żydowskie prowadzą antypolską kampanię nienawiści, której celem jest wmówienie światowej opinii publicznej (i Polakom), że nasz kraj i nasi rodacy są odpowiedzialni za eksterminację Żydów podczas II wojny światowej – zbrodnie w rzeczywistości dokonaną przez Niemców. Przez dekady żydowska antypolska kampania nienawiści była na rękę Moskwie, bo sowieci mogli dzięki niej uzasadnić (potrzebą trzymania za ryj złych polskich antysemitów) sowiecką okupację ziem polskich i zniewolenie Polaków.

Prawda historyczna o pomocy, jaką udzielali Polacy mordowanym przez Niemców Żydom, jest ukrywana, zakazana i zwalczana. Jednym z takich specjalnie zapomnianych przez największe media faktów jest nota Raczyńskiego — pierwszym na świecie oficjalny raport na temat holocaustu.

Nota Edwarda Raczyńskiego

79 lat temu, 10 grudnia 1942, minister spraw zagranicznych rządu polskiego na uchodźstwie (któremu podlegało Polskie Państwo Podziemne w okupowanym kraju) Edward Raczyński w swej nocie poinformował rządy Narodów Zjednoczonych o niemieckich zbrodni na Żydach na terenach okupowanych przez Niemców ziem polskich. Nota była pierwszym oficjalnym raportem informującym opinię publiczną krajów zachodnich o eksterminacji Żydów z Polski i innych krajów Europejskich dokonywanej przez Niemców.

Minister Spraw Zagranicznych polskiego rządu Edward Raczyński swoją notę napisał na podstawie mikrofilmów z dokumentacją niemieckich zbrodni przygotowaną przez referat Spraw Żydowskich Komendy Głównej Armii Krajowej i raportu Jana Karskiego, który dostarczył do Londynu z okupowanej Polski mikrofilmy.

Rząd polski opublikował notę w postaci broszury w języku angielskim (The Mass Extermination of Jews in German Occupied Poland). Broszura została ta przekazana 10 grudnia 1942 do 26 szefów dyplomacji krajów będących sygnatariuszami Deklaracji Narodów Zjednoczonych. W nocie znalazły się informacje o zbrodniach niemieckich na Żydach i apel o udzielenie Żydom pomocy.

Rząd Polski opisał zbrodnie Niemców na Żydach

W nocie rząd polski informował, że „stosowane w ciągu ostatnich kilku miesięcy nowe metody masowych rzezi potwierdzają fakt, że władze niemieckie systematycznie dążą do całkowitej zagłady żydowskiej ludności Polski z Europy zachodniej i środkowej, a także z samej Rzeszy Niemieckiej. Rząd polski uważa za swój obowiązek zaznajomić rządy wszystkich cywilizowanych krajów z następującymi […] informacjami, które ukazują aż nazbyt wyraźnie nowe metody eksterminacji zastosowane przez władze niemieckie”. Nota w kilkunastu punktach opisywała zbrodnie niemieckie na Żydach dokonywane przez Niemców na ziemiach okupowanej Polski.

W odpowiedzi na notę Raczyńskiego 17 grudnia 1942 sygnatariusze Deklaracji Narodów Zjednoczonych (rządy Belgii, Czechosłowacji, Grecji, Luksemburga, Holandii, Norwegii, Polski, Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii, Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich) oświadczyli, że Niemcy przystąpiły „do realizacji wielokrotnie zapowiadanej przez Hitlera zagłady narodu żydowskiego w Europie”..

Edward Raczyński kto to?

Hrabia Edward Raczyński ukończył studia prawnicze w Lipsku. W Londynie studiował w Szkole Nauk Politycznych. Doktorem prawa został na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1919 pracował w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Był polskim dyplomatą w Holandii i Wielkiej Brytanii oraz przy Lidze Narodów w Genewie. W czasie II wojny światowej był ministrem spraw zagranicznych w polskim rządzie na uchodźstwie.

Po II wojnie światowej był też od 1979 do 1986 roku emigracyjnym prezydentem. Przed śmiercią prawa do swojego majątku (pałacu i parku w Rogalinie, Galerii Rogalińską przy Muzeum Narodowym) przekazał Fundacji Raczyńskich. Do dziś fundacja nie może odzyskać majątku rolnego.

Jan Bodakowski

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY