Morawiecki spotka się z premierem Włoch. O czym będą rozmawiać?

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
WARSZAWA SPOTKANIE PREZYDENTA Z EKSPERTAMI RFM

WARSZAWA SPOTKANIE PREZYDENTA Z EKSPERTAMI RFM Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030 / PAP/Leszek Szymański

Morawiecki i Draghi poruszą też kwestie bilateralne – w tym dotyczące obecności włoskich firm w Polsce. Jak wskazał w komunikacie rzecznik rządu, „głównym tematem będą zagrożenia geopolityczne oraz sytuacja na wschodniej granicy Unii Europejskiej”.
  • W czwartek premier Mateusz Morawiecki spotka się w Rzymie z premierem Włoch Mario Draghim. Głównym tematem rozmów będą zagrożenia geopolityczne oraz sytuacja na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej.
  • Piotr Müller przypomniał, że „od czerwca 2021 r. na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej mamy do czynienia z hybrydowymi atakami, za którymi stoi reżim Aleksandra Łukaszenki”
  • Szef polskiego rządu spotkał się też niedawno z Avril Haines, dyrektor Wywiadu Narodowego USA.
  • Zobacz także: Jabłonowski szykuje prowokacje na Jasnej Górze. Chce sprofanować święte sanktuarium?

W czwartek premier Mateusz Morawiecki spotka się w Rzymie z premierem Włoch Mario Draghim. Głównym tematem rozmów będą zagrożenia geopolityczne oraz sytuacja na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej.

Morawiecki spotka się z premierem Włoch

Morawiecki i Draghi poruszą też kwestie bilateralne – w tym dotyczące obecności włoskich firm w Polsce. Jak wskazał w komunikacie rzecznik rządu, „głównym tematem będą zagrożenia geopolityczne oraz sytuacja na wschodniej granicy Unii Europejskiej”.

W połowie listopada premier Włoch, odnosząc się m.in. do sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, określił, że migranci są wykorzystywani do celów politycznych. Wskazał przy tym na Alaksandra Łukaszenkę.

“Użycie migrantów stało się narzędziem, powiedzmy grzecznie, polityki zagranicznej” – powiedział Mario Draghi w Rzymie.

Kryzys na granicy z Białorusią

Piotr Müller przypomniał, że „od czerwca 2021 r. na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej mamy do czynienia z hybrydowymi atakami, za którymi stoi reżim Aleksandra Łukaszenki”.

„To zorganizowana akcja, którą kontrolują i nadzorują białoruskie służby. Jednocześnie to największa od 30 lat próba destabilizacji całej Unii Europejskiej” – ocenił.

Jak podkreślił rzecznik rządu, „Polska nie ulega szantażowi i robi wszystko, żeby bronić granic Wspólnoty oraz NATO. Podejmujemy solidarne działania z naszymi sojusznikami, aby odpowiedzieć na presję ze strony wschodniego sąsiada”.

Według Müllera jedynie międzynarodowa solidarność może zatrzymać zagrożenia płynące ze wschodu.

„Kryzys międzynarodowy wywołany przez działania Aleksandra Łukaszenki powoduje, że sytuacja geopolityczna jest bardzo poważna i wymaga licznych działań oraz zabiegów dyplomatycznych ze strony polskiego rządu. Dlatego premier Mateusz Morawiecki kontynuuje spotkania i rozmowy z liderami społeczności międzynarodowej” – wyjaśniał.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Ofensywa polskiej dyplomacji

W komunikacie rzecznik rządu przypomniał też, że „do tej pory premier spotkał się już m.in. z przywódcami: Litwy, Łotwy, Estonii, Czech, Słowacji, Węgier, Słowenii, Chorwacji, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Francji. W ostatnich dniach odbył rozmowę telefoniczną z premierem Norwegii”.

Morawiecki o migrantach wykorzystywanych przez reżim białoruski rozmawiał także z premierami Iraku i Regionalnego Rządu Kurdystanu.

„Dotychczasowe akcje dyplomatyczne podjęte przez Polskę zostały zwieńczone sukcesem – już dzisiaj dociera dużo mniej migrantów do Białorusi” – zauważył Müller.

Szef polskiego rządu spotkał się też niedawno z Avril Haines, dyrektor Wywiadu Narodowego USA.

„Uzgodnili, że niezbędna jest bliska współpraca w zakresie bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO” – czytamy w komunikacie.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY