Bundestag zatwierdził nowego kanclerza. Merkel odchodzi w zapomnienie

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Scholz został zaprzysiężony na kanclerza Niemiec

Nowy kanclerz Niemiec Olaf Scholz / Fot. PAP/EPA/Clemens Bilan. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Bundestag wybrał w środę Olafa Scholza z Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) na nowego kanclerza. Odebrał on już nominację z rąk prezydenta. Tym samym zakończyła się trwająca 16 lat era kanclerz Angeli Merkel.

Przewodnicząca parlamentu Baerbel Bas poinformowała, że za Scholzem głosowało 395 posłów, przeciw było 303, a sześciu wstrzymało się od głosu. Do tzw. większości kanclerskiej potrzeba było 369 głosów, partie nowej koalicji rządowej SPD, Zieloni i FDP dysponują razem 416 głosami.

Po głosowaniu Scholz udał się do pałacu Bellevue, gdzie otrzymał akt mianowania z rąk prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera, który pogratulował mu objęcia funkcji kanclerza. Natomiast w południe Scholz złożył przysięgę przed Bundestagiem, oficjalnie przejmując rządy w kraju.

Wybór na kanclerza Niemiec odbywał się w sposób tajny. Każdy parlamentarzysta wypełniał karty do głosowania w kabinie. Zgodnie z procedurą każdy poseł był przywoływany do kabiny indywidualnie.

Na początku środowego posiedzenia Bundestag pożegnał ustępującą kanclerz Merkel owacjami na stojąco. Jedynie deputowani z frakcji AfD nie klaskali i pozostali na miejscach. SPD zwyciężyła we wrześniowych wyborach do Bundestagu, a 63-letni Scholz był jej kandydatem na kanclerza.

Merkel udaje się na spoczynek

Po 16 latach rządów była już kanclerz Angela Merkel odchodzi na spoczynek, będąc w oczach wielu Niemców idealnym liderem kraju. O swoim odejściu komunikowała już przy poprzednich wyborach, sugerując, że będzie to jej ostatnia kadencja. Słowa dotrzymała i nie wzięła udziału w tegorocznych wyborach do Bundestagu.

Chcę odpocząć, zrobić sobie przerwę, a potem może coś poczytać i podrzemać

– mówiła przed wyborami.


Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

bankier.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY