Olaf Scholz nowym kanclerzem Niemiec. Merkel oddaje władzę po 16 latach

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Olaf Scholz

Olaf Scholz / Fot. PAP/EPA/Clemens Bilan. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

SPD, Zieloni i liberalna FDP - doszły do porozumienia w sprawie utworzenia nowego rządu Niemiec. Partyjni liderzy koalicji przedstawili w środę w Berlinie umowę koalicyjną. Nowym kanclerzem Niemiec będzie Olaf Scholz, który zastąpi na tym stanowisku Angelę Merkel.
  • W środę po ponad miesięcznych negocjacjach pomiędzy SPD, Zielonymi i FDP podpisano umowę koalicyjną.
  • Koalicjanci ogłosili również oficjalnie, że nowym kanclerzem Niemiec będzie lider zwycięskiej partii socjaldemokratycznej Olaf Scholz.
  • Nowy rząd będzie się składał z kilku ministerstw: pracy, zdrowia, spraw wewnętrznych, finansów, transportu, sprawiedliwości, spraw zagranicznych oraz klimatu.
  • Niemcy pod wodzą nowego przywódcy chcą już do 2030 roku odejść od węgla i postawić na samochody elektryczne.
  • Ustępująca Angela Merkel na emeryturze otrzyma do dyspozycji biuro oraz 9 współpracowników.
  • Zobacz także: Aukcja Marszu Niepodległości. Wygraj koszulkę z autografem Zofii Klepackiej

Po niespełna dwóch miesiącach od wyborów do Bundestagu została podpisana i ogłoszona umowa koalicyjna pomiędzy zwycięską SPD, partią Zielonych oraz FDP. Nowym kanclerzem Niemiec zostanie, zgodnie z przewidywaniami Olaf Scholz, który w rządach Angeli Merkel pełnił funkcję wicekanclerza.

Negocjacje pomiędzy politykami socjademokratów, zielonych i liberałami trwały oficjalnie od 21 października. Blisko 300 polityków zaangażowało się w ustalaniu szczegółów umowy koalicyjnej, która byłaby zgodna z programami danych ugrupowań.

Na razie pewny jest podział resortów, nazwiska ministrów mamy dopiero poznać. Lider koalicji ma obsadzić 6 ministerstw, w tym spraw wewnętrznych, pracy i zdrowia, FDP będą mieć resort finansów, transportu i sprawiedliwości, Zieloni dostaną tekę ministra spraw zagranicznych i resort klimatu.

Ochrona środowiska ma być mocnym punktem współpracy koalicyjnej. Niemcy chcą odejść od energii z węgla szybciej, bo do 2030 roku i postawić na auta elektryczne. W górę od przyszłego roku ma pójść płaca minimalna, ruszyć ma rządowy program budowy mieszkań, partie porozumiały się też w sprawie próbnej legalizacji marihuany.

W tygodniu rozpoczynającym się 6 grudnia obecny wicekanclerz Olaf Scholz (SPD) ma zostać wybrany na szefa rządu federalnego

– informuje niemiecka telewizja ARD.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Angela Merkel oddaje “tron” po 16 latach

Wraz z uformowaniem nowego rządu federalnego, na emeryturę po 16 latach odejdzie Angela Merkel, która nie kandydowała nawet do niemieckiego parlamentu, Po odejściu otrzyma ona do dyspozycji nowe biuro, wraz z 9 pracownikami, którzy będą otrzymywać nawet do 10 tysięcy euro miesięcznie. Takie biuro nie będzie mogło być wykorzystywane do działalności prywatnej lub nastawionej na dochód.

Chcę odpocząć, zrobić sobie przerwę, a potem może coś poczytać i podrzemać

– odpowiedziała we wrześniu Merkel, pytana o plany na przyszłość.

Nowym kanclerzem Niemiec będzie były minister finansów i były burmistrz Hamburga, 63-letni Olaf Scholz. Politykiem jest także jego żona Britta Ernst. Para pobrała się w 1998 roku, ale znają się z czasów studiów. Nie mają dzieci.

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY