Błaszczak o zadaniach Wojska Polskiego: “Wkładamy wysiłek w zwiększenie liczebności naszych sił zbrojnych”

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Błaszczak przemawia do żołnierzy

Błaszczak przemawia do żołnierzy / fot. Twitter

Zdaniem ministra obrony narodowej, Polska podnosi swoją pozycję i poziom współpracy w ramach NATO, ale także w dwustronnym sojuszu z USA.
  • Minister zaznacza, że stałe i konsekwentne wzmacnianie potencjału obronnego polskiej armii jest dla niego „niezmiennym priorytetem, od pierwszego dnia urzędowania”.
  • Błaszczak zapewnia, że Polska zacieśnia współpracę nie tylko w ramach NATO, lecz także bezpośrednio z USA, „które cały czas pozostają największą potęg militarną na świecie”.
  • Zdaniem Błaszczaka, Polska zawsze z wielką uwagą obserwuje poczynania Rosji na arenie międzynarodowej.
  • Zobacz także: Biden groził Putinowi: “Jeśli dojdzie do eskalacji, to nasi sojusznicy otrzymają od nas mocne wsparcie”

Mariusz Błaszczak mówił o zadaniach Wojska Polskiego w wywiadzie dla “Gazety Polskiej”. Według szefa resortu obrony narodowej, stałe i konsekwentne wzmacnianie potencjału obronnego polskiej armii jest kwestią priorytetową od pierwszego dnia jego pracy.

Błaszczak o zadaniach Wojska Polskiego

„Nie tylko pozyskujemy nowoczesny sprzęt, lecz także wkładamy wysiłek w zwiększenie liczebności naszych sił zbrojnych. Dziś Wojsko Polskie jest w dużo lepszej kondycji niż kilkanaście lat temu – powstały Wojska Obrony Terytorialnej, powołałem nową 18 Dywizję Zmechanizowaną w Siedlcach, w służbie mamy bardzo wielu żołnierzy z dużym doświadczeniem wyniesionym z misji poza granicami kraju” – powiedział Mariusz Błaszczak.

Zdaniem ministra obrony narodowej, Polska podnosi swoją pozycję i poziom współpracy w ramach NATO, ale także w dwustronnym sojuszu z USA. Jego zdaniem Stany Zjednoczone “cały czas pozostają największą z potęg militarnych na świecie.”

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

“Do tego dochodzi intensywny proces modernizacji technicznej Wojska Polskiego. Patrząc z perspektywy lat i tego, w jakim miejscu znajduje się dziś Polska i jej siły zbrojne, mogę z całą pewnością oświadczyć, że Wojsko Polskie ma siły i środki do tego, aby wypełnić z determinacją i zaangażowaniem swoje zadania związane z zapewnieniem Polsce i Polakom bezpieczeństwa” – ocenił.

Błaszczak przestrzega czytelników “Gazety Polskiej”, że “jesteśmy częścią kolektywnego systemu bezpieczeństwa NATO, które cały czas pozostaje największym i najsilniejszym sojuszem obronnym w historii.”

Operacja “Śluza”

Odnosząc się do operacji „Śluza” oraz do równoczesnego gromadzenia w pobliżu granic z Ukrainą znacznych sił rosyjskich zaznaczył, że „koordynacja działań Białorusi i Rosji nie jest niczym nowym – jednak skala i intensywność wydarzeń, jakie mają miejsce na granicy naszego kraju, oraz fakt koncentracji wojsk rosyjskich na granicy z Ukrainą, mogą budzić i budzą uzasadnione zaniepokojenie”.

Zdaniem Błaszczaka, Polska zawsze z wielką uwagą obserwuje poczynania Rosji na arenie międzynarodowej.

„Wiemy, do czego Kreml jest zdolny. Przykład Krymu doskonale pokazał, że to, co można początkowo uważać za zwykłą manifestację siły, może w mgnieniu oka przerodzić się w konfrontację. Oczywiście przygraniczne »prężenie muskułów« przez Rosję jest narzędziem, z którego Kreml korzysta od wielu lat. Każda taka koncentracja sił może zostać zamieniona w coś zdecydowanie groźniejszego” – ocenił.

„Krym stworzył precedens – rolą całego demokratycznego świata jest niedopuszczenie do tego, by się on powtórzył” – powiedział.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY