Biden groził Putinowi: “Jeśli dojdzie do eskalacji, to nasi sojusznicy otrzymają od nas mocne wsparcie”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
USA RUSSIA UKRAINE WHITE HOUSE

USA RUSSIA UKRAINE WHITE HOUSE Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030 / Fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS / POOL. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

"Jeśli dojdzie do eskalacji, to nasi sojusznicy tacy jak Polska czy Rumunia otrzymają od nas mocne wsparcie" – poinformował doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego.
  • Jake Sullivan na wtorkowej konferencji stwierdził, że Stany Zjednoczone są przygotowane na wszystkie możliwe działania, jakie podejmie prezydent Rosji Władimir Putin. 
  • Doradca prezydenta USA odpowiadał na pytania dziennikarzy po wirtualnym spotkaniu na linii Joe Biden-Władimir Putin.
  • Jake Sullivan poinformował też dziennikarzy, że prezydent Joe Biden będzie rozmawiał z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim w czwartek.
  • Zobacz także: Fauci o nowym wariancie koronawirusa: “Nie jest bardziej dotkliwy niż Delta”

Przywódcy Stanów Zjednoczonych i Federacji Rosyjskiej odbyli dwugodzinną rozmowę we wtorkowy wieczór. Głównym jej zagadnieniem była sytuacja na Ukrainie. Po spotkaniu, doradca do spraw bezpieczeństwa prezydenta USA Jake Sullivan wskazał, iż Biden w czasie rozmowy groził Putinowi wysłaniem mocnego wsparcia do swoich sojuszników. Stanie się tak, jeśli Rosja zaatakuje Ukrainę.

Strona amerykańska nie wierzy w to, że rosyjski prezydent podjął decyzję w sprawie ewentualnej inwazji na wschodnią część Ukrainy. Sullivan zapewnił, że Stany Zjednoczone „podejmą konkretne kroki, jeśli będzie tego wymagała sytuacja”.

“Jesteśmy przygotowani na to, aby podjąć działania, jakich nie podjęliśmy w 2014 roku, gdy Rosja zajęła Krym” – powiedział doradca amerykańskiego prezydenta.

Jake Sullivan poinformował też dziennikarzy, że prezydent Joe Biden będzie rozmawiał z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim w czwartek. Będzie to już drugie spotkanie prezydentów obu państw za kadencji Joe Bidena. Główny dowódca sił zbrojnych USA dodał, że Stany Zjednoczone nie zaprzestaną dostarczać „materiałów obronnych” stronie ukraińskiej.

Jake Sullivan poinformował również, że po rozmowie z rosyjskim prezydentem Joe Biden rozmawiał z przywódcami Francji, Niemiec, Włoch i Wielkiej Brytanii. Tematem przewodnim rozmów była kwestia Nord Stream 2.

“Przyszłość Nord Stream 2 w razie rosyjskiej inwazji na Ukrainę jest przedmiotem intensywnych dyskusji z naszymi sojusznikami, w tym z Niemcami” – stwierdził w dalszej części konferencji Jake Sullivan.

Odmówił jednak podania szczegółów w tej sprawie.

Biden groził Putinowi

Sullivan oznajmił, że prezydent Joe Biden przekazał uwagi na temat przyszłości projektu także w rozmowie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Miał oświadczyć Putinowi, że jeśli chce, by gaz płynął przez rurociąg, to nie powinien atakować Ukrainy. Prezydent USA wskazał także skutki militarne ewentualnej, rosyjskiej agresji na Ukrainę.

“Jeśli dojdzie do eskalacji, to nasi sojusznicy tacy jak Polska czy Rumunia otrzymają od nas mocne wsparcie” – poinformował doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego.

“Prezydent USA Joe Biden nie dał żadnych gwarancji prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi w sprawie członkostwa Ukrainy w NATO” – powiedział w dalszej części konferencji Jake Sullivan.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Swoboda w sprawie bezpieczeństwa

Sullivan stwierdził, że choć nie będzie zdradzać szczegółów dyskusji obu prezydentów, to zapewnił, że USA nadal obstają przy opinii, że każdy kraj ma swobodę wyboru sojuszy i decyzji w sprawie własnego bezpieczeństwa.

“Rozmowa prezydentów USA i Rosji Joe Bidena i Władimira Putina nie przyniosła przełomu – ocenił we wtorek przedstawiciel biura prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak. Ukraina jest wdzięczna USA za wsparcie jej suwerenności i integralności terytorialnej” – dodał.

“Kijów będzie dalej koordynować działania z Waszyngtonem, by osiągnąć konkretne rezultaty w interesach Ukrainy” – powiedział Podolak agencji Interfax-Ukraina.

Według Podolaka rozmowa Bidena z Putinem „nie przyniosła sensacji i była, najprędzej, pośrednią analizą tego, co dzieje się w tej części globalnej agendy dziennej, która dotyczy USA, sojuszników i partnerów Ameryki”.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY