Premier o tarczy antyinflacyjnej: “Chcemy, by chroniła od przyszłego miesiąca”

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Morawiecki

Mateusz Morawiecki / PAP/EPA/RONALD WITTEK / POOL

- To jest kwestia solidarności. W interesie nas wszystkich jest to, by kryzys dotknął nas, jako społeczeństwo, jak najmniej - powiedział premier Mateusz Morawiecki dodając, że chciałby, by tarcza antyinflacyjna zaczęła chronić już od przyszłego miesiąca.

Rządowa tarcza antyinflacyjna

“Tarcza antyinflacyjna to odpowiedź na kolejne stadium globalnego kryzysu gospodarczego, czyli zwyżkującą inflację. (…) Chcemy, żeby tarcza zaczęła chronić Polaków już od przyszłego miesiąca” – powiedział Morawiecki w podkaście. Składać się będzie ona z dwóch części: obniżki podatków na gaz, energię, i paliwa, a także z dodatku osłonowego dla rodzin, które będą najbardziej narażone na skutki wzrostu cen. Wynosić on będzie od 400 nawet do 1150zł.

To jest kwestia solidarności. W interesie nas wszystkich jest to, by kryzys dotknął nas, jako społeczeństwo, jak najmniej.

Powiedział Mateusz Morawiecki.

Wskazał ponadto, że działania te zapobiegną dalszemu rozwojowi inflacji, a nawet obniżą ją o 1-1,5 pkt. proc. Dzięki temu każda rodzina zaoszczędzi do kilkuset złotych. Dodał również, że ta obniżka podatków nie może być pretekstem do wprowadzania ukrytych podwyżek przez firmy.

Będziemy obserwować, czy firmy działają uczciwie.

Zaznaczył premier.

Poruszył także temat inflacji w Europie. “W strefie euro inflacja jest największa od początku pomiarów, czyli od 25 lat” – powiedział. Co więcej, dodał, że tak wysokiego wzrostu cen w Hiszpanii nie notowano od 29 lat. W Niemczech natomiast – od 28.

Zdaniem Mateusza Morawieckiego, wpływ na inflację mają również działania Rosji, polityka klimatyczna UE i rosnące – na światowych rynkach – ceny paliw.

Na posiedzeniu Rady Europejskiej w połowie grudnia zaproponuję, żeby zaprzestać możliwości spekulowania uprawnieniami do emisji CO2, żeby tylko podmioty energochłonne i inne, które muszą mieć takie uprawnienia, mogły nimi handlować.

Wskazał Mateusz Morawiecki.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

PAP

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY