Weronika Marczuk: Trzeba będzie Ukraińców dopuścić do ważnych polskich spraw

Dodano   38
  LoadingDodaj do ulubionych!
Weronika Marczuk

Weronika Marczuk / Fot. Grzegorz Michałowski/PAP. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Ukraińcy prawdopodobnie będą również współtworzyć elitę tego kraju i współtworzyć to państwo, bo to jest statystyka. Trzeba będzie ich dopuścić do ważnych polskich spraw – do polityki i kultury, do Sejmu, do kierowniczych stanowisk. Oni też staną się już pełnoprawnymi członkami tego społeczeństwa, a nie tylko dodatkiem przydatnym do układania towaru na półce - powiedziała w wywiadzie dla WP mieszkająca w Polsce ukraińska aktorka Ołena Marczuk (znana w Polsce jako Weronika Marczuk).
  • Zdaniem aktorki dojście Ukraińców do głosu w Polsce jest nieuchronne.
  • Marczuk wyraziła żal, że w polskich firmach, gdzie pracuje duża liczba Ukraińców, nie obchodzi się ukraińskich świąt.
  • Inną rzeczą, jaką skrytykowała jest założenie, żeby “zamykać Ukraińców w gettach”.
  • Zobacz także: Dzierżawski: Przestępczość aborcyjna to największy problem [NASZ WYWIAD]

Zdaniem aktorki dojście Ukraińców do głosu w Polsce jest nieuchronne.

Powoli zaczną, chcąc nie chcąc. Popatrzmy na to analitycznie – bez emocji. Dziś Ukraińcy nie zajmują raczej kluczowych stanowisk czy funkcji. Przyjeżdżają, dostosowują się, uczą się Polski i szacunku do jej kultury. Wszyscy w firmach wiedzą, że Ukraińcy w nich pracują, ale często nie zwraca się na nich specjalnej uwagi. Kogoś tam na produkcję przysłała agencja zatrudnienia, ktoś przez rok przychodzi sprzątać twoje biuro, a ty nie wiesz, jak ma na imię – wskazała.

Marczuk wyraziła żal, że w polskich firmach, gdzie pracuje duża liczba Ukraińców, nie obchodzi się ukraińskich świąt.

Dlaczego w żadnej polskiej firmie nie obchodzi się ukraińskich świąt, skoro pracuje w nich tylu Ukraińców? A jest naprawdę bardzo ciekawa i myślę, że warto tych ludzi zacząć bardziej zauważać i doceniać. To zaowocuje, jak każda inwestycja w dobre relacje – przekonywała.

Inną rzeczą, jaką skrytykowała jest założenie, żeby “zamykać Ukraińców w gettach”.

Oczywiście, można Ukraińców zamknąć w gettach – niech trzymają się razem w swoich enklawach ukraińska fryzjerka, ukraińska kosmetyczka i ukraińska opiekunka do dziecka. Ale czy to jest dobra droga? Moim zdaniem nie – podkreśliła.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

wp.pl

Subskrybuj
Powiadom o
38 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY