Ustawa o sądach pokoju w Sejmie. Kukiz dopiął swego?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
WARSZAWA POSIEDZENIE SEJMU

WARSZAWA POSIEDZENIE SEJMU Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030 / PAP/Mateusz Marek

Oba projekty uzasadniał społeczny doradca prezydenta Paweł Mucha. Jak mówił, zawierają one ustanowienie sądów pokoju jako sądów najniższego szczebla w ramach sądów powszechnych.
  • Ustawa o sądach pokoju procedowana jest w Sejmie. Propozycja Andrzeja Dudy zakłada, że sędziowie pokoju będą zajmować się drobnymi sprawami karnymi i rodzinnymi.
  • Oba projekty uzasadniał społeczny doradca prezydenta Paweł Mucha. Jak mówił, zawierają one ustanowienie sądów pokoju jako sądów najniższego szczebla w ramach sądów powszechnych.
  • Paweł Mucha powiedział, że w pierwszej kolejności Krajowa Rada Sądownictwa będzie rozpatrywała kandydatury pod względem spełnienia kryteriów ustawowych.
  • Zobacz także: Szef Pentagonu skrytykował Chiny. Chodzi o nowoczesną broń

Ustawa o sądach pokoju procedowana jest w Sejmie. Propozycja Andrzeja Dudy zakłada, że sędziowie pokoju będą zajmować się drobnymi sprawami karnymi i rodzinnymi, dzięki czemu odciążą sądy rejonowe i okręgowe.

Ustawa o sądach pokoju w Sejmie

Oba projekty uzasadniał społeczny doradca prezydenta Paweł Mucha. Jak mówił, zawierają one ustanowienie sądów pokoju jako sądów najniższego szczebla w ramach sądów powszechnych. Przypomniał, że sędziami pokoju będą osoby tym zainteresowane, które spełnią przewidziane ustawą warunki.

Paweł Mucha powiedział, że w pierwszej kolejności Krajowa Rada Sądownictwa będzie rozpatrywała kandydatury pod względem spełnienia kryteriów ustawowych. Osoby, które je spełnią, zostaną poddani weryfikacji wyborczej.

Jak wskazał, „wybrani w wyborach kandydaci zostaną przedstawieni przez KRS prezydentowi, który będzie ich powoływał na stanowiska sędziów pokoju”.

“Kadencja takiego sędziego będzie trwała sześć lat. Po jej zakończeniu będą mogli przystąpić do egzaminu sędziowskiego, adwokackiego, prokuratorskiego czy radcowskiego bez wymogu odbycia aplikacji” – wskazał doradca prezydenta.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Wprowadzenie sądów pokoju „okaże się korzystne”

Paweł Mucha powiedział, że wprowadzenie sądów pokoju „okaże się korzystne dla społeczeństwa”. Wyjaśnił, że „celem powołania sądów pokoju jest wzmocnienie sądownictwa tak, by obywatele utożsamiali się z instytucjami wymiaru sprawiedliwości i mieli do sędziów zaufanie”.

Od wiosny prace nad prezydenckim projektem w sprawie sędziów pokoju prowadził specjalny zespół pod kierownictwem karnisty, profesora Piotra Kruszyńskiego. Jego działalność zapoczątkowały rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z liderem Kukiz’15 Pawłem Kukizem.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY