Szef Pentagonu skrytykował Chiny. Chodzi o nowoczesną broń

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Gen. Lloyd Austin

Gen. Lloyd Austin / Fot. flickr.com

"Mamy obawy dotyczące zdolności militarnych, do jakich Chińska Republika Ludowa wciąż dąży (…). Dążenie do tych zdolności zwiększa napięcia w regionie" – powiedział Austin.
  • Na spotkaniu w Seulu Austin i Suh dyskutowali na temat wyzwań związanych z rosnącą potęgą wojskową Chin i ewoluującym zagrożeniem nuklearnym i rakietowym ze strony Korei Północnej.
  • Dążenie Chin do rozwoju potęgi wojskowej i pozbawienia USA dominującej pozycji w Azji wywołuje niepokój w Waszyngtonie.
  • Pekin zaprzeczył, że testowano broń hipersoniczną. Według chińskich władz próba dotyczyła pojazdu kosmicznego wielokrotnego użycia, a nie pocisku.
  • Zobacz także: Kowalski chce likwidacji przywilejów mniejszości niemieckiej w Polsce

Na spotkaniu w Seulu szef Pentagonu skrytykował publicznie Chiny. Lloyd Austin i Suh dyskutowali na temat wyzwań związanych z rosnącą potęgą wojskową Chin. Mowa była także o ewoluującym zagrożeniem nuklearnym i rakietowym ze strony Korei Północnej – podają AP i Yonhap.

Szef Pentagonu skrytykował Chiny

“Mamy obawy dotyczące zdolności militarnych, do jakich Chińska Republika Ludowa wciąż dąży (…). Dążenie do tych zdolności zwiększa napięcia w regionie” – powiedział Austin.

Odniósł się do testu broni hipersonicznej, który według władz USA Chiny przeprowadziły w lipcu.

“To podkreśla, dlaczego uznajemy ChRL za wiodące wyzwanie dla nas. Będziemy w dalszym ciągu utrzymywać zdolności do obrony i odstraszania przed szeregiem potencjalnych zagrożeń ze strony ChRL dla nas i naszych sojuszników” – dodał minister obrony USA.

Niepokój w Waszyngtonie

Dążenie Chin do rozwoju potęgi wojskowej i pozbawienia USA dominującej pozycji w Azji wywołuje niepokój w Waszyngtonie. Według ekspertów testowany w lipcu pocisk hipersoniczny został opracowany w celu wyminięcia amerykańskiej obrony przeciwrakietowej – podała agencja AP.

Pekin zaprzeczył, że testowano broń hipersoniczną. Według chińskich władz próba dotyczyła pojazdu kosmicznego wielokrotnego użycia, a nie pocisku.

Po raz pierwszy we wspólnym komunikacie z dorocznego spotkania ministrów obrony USA i Korei Płd. wspomniano o konieczności utrzymania pokoju i bezpieczeństwa w Cieśninie Tajwańskiej, co analitycy uznają za zapowiedź rozszerzenia współpracy sojuszników na obszary poza Półwyspem Koreańskim – podała z kolei agencja Yonhap.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Plany na wypadek wojny

Południowokoreańska agencja podkreśla, że Austin i Suh wykonali też pierwszy krok w kierunku aktualizacji planów na wypadek wojny, by wzmocnić zdolności bojowe w obliczu zmieniającego się zagrożenia nuklearnego i rakietowego ze strony Korei Płn.

Zatwierdzone przez ministrów „wytyczne planowania strategicznego” pokazują „determinację sojuszników, by rozwijać wspólne zdolności militarne, aby odpowiedzieć na różne scenariusze wojny, w tym użycie przez Koreę Północną zarówno broni nuklearnej, jak i konwencjonalnej” – ocenia Yonhap.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY