Kontrowersyjny projekt odbudowy Notre Dame. Zostaną zniszczone zabytkowe elementy?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Katedra Notre Dame całkowicie zabezpieczona

Trwają intensywne prace nad odbudową katedry Notre Dame / Fot. Twitter

Medialne przecieki budzą wątpliwości, czy w planach diecezji paryskiej zniszczona przez pożar katedra Notre Dame otrzyma godny wystrój wnętrza. Zamiast gotyckiego piękna architektury, wkrótce będzie można zobaczyć kolorowe światła.
  • Według zachodnich mediów, odbudowa katedry Notre Dame może przebiec w nieoczekiwanym przez wielu kierunku.
  • Z kościoła mają zniknąć zabytkowe ołtarze, konfesjonały, a w ich miejsce powstaną modernistyczne malowidła, podświetlane kolorowymi światłami i napisami.
  • Kaplice mają być ukierunkowane tematycznie na Afrykę i Azję.
  • Przecieki medialne potwierdza niejako zarządca odbudowy katedry, ks. Gilles Drouin.
  • Zobacz także: Absurd w greckim Kościele! Ksiądz zakazuje niezaszczepionym udziału we Mszy Świętej

Wiele wskazuje na to, że katolicy oraz cała społeczność na świecie może utracić na zawsze kilkusetletnie dziedzictwo chrześcijańskiej architektury. Po pożarze dachu paryskiej katedry Notre Dame w 2019 roku, prace remontowe mogą pójść w nieoczekiwanym przez konserwatora kierunku. Francuskie media donoszą, że diecezja paryska chciałaby, by unowocześnić wnętrze tak, że ciężko będzie to nazywać kościelną architekturą.

Brytyjski dziennik “The Daily Telegraph”, który napisał na ten temat, zacytował krytyków, którzy spodziewają się, że w kościele powstanie poprawny politycznie park rozrywki. niczym Disneyland.

Park rozrywki w katedrze Notre Dame?

Uprzedzając przedstawienie projektu odbudowy wnętrza, które ma nastąpić 9 grudnia na posiedzeniu Komisji Dziedzictwa Narodowego i Architektury, diecezja zaprzecza doniesieniom jakoby wnętrze miało przemienić się w park rozrywki wypełniony szokującą sztuką współczesną. Tak twierdzi agencja informacyjna AFP.

Niemniej, na podstawie lokalnych przecieków, Telegraph zamieścił artykuł z opisem mających rzekomo nastąpić zmian.

Konfesjonały, ołtarze i klasyczne rzeźby zostaną zastąpione nowoczesnymi malowidłami ściennymi oraz nowymi efektami dźwiękowymi i świetlnymi, aby stworzyć «emocjonalne przestrzenie»

– czytamy.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Infantylny projekt przebudowy

W nowym projekcie ma też, zdaniem brytyjskiej gazety, znaleźć się tzw. ścieżka odkrywcza, to znaczy tematyczne kaplice, z naciskiem Afrykę i Azję, w których na ścianach wyświetlane będą cytaty z Biblii w różnych językach, w tym w mandaryńskim, czyli w oficjalnym języku Chińskiej Republiki Ludowej.

Takie szczegóły zdradził dziennikowi architekt Maurice Culot, który widział plany przebudowy wnętrza średniowiecznej katedry.

To tak, jakby Disney wszedł do Notre Dame

– powiedział.

To, co proponują zrobić Notre Dame, nigdy nie zostanie zrobione w opactwie Westminster lub Bazylice św. Piotra w Rzymie. To rodzaj parku rozrywki, bardzo infantylny i trywialny, biorąc pod uwagę wielkość tego miejsca

– dodał Culot.

Dziwne tłumaczenie zarządcy

Niepokojące wieści zdaje się potwierdzać nadzorujący odbudowę wnętrza ks. Gilles Drouin. W rozmowie z AFP powiedział on, że projekt ma na celu zachowanie charakteru katedry, ale z większym dostosowaniem do osób „nie zawsze wywodzących się z kultury chrześcijańskiej”.

Katedra zawsze była otwarta na sztukę z okresu współczesnego, aż do dużego złotego krzyża autorstwa rzeźbiarza Marca Couturiera zainstalowanego przez [ówczesnego arcybiskupa Paryża] kardynała Lustigera w 1994 roku

– wyjaśnił ks. Drounin.

dorzeczy.pl, catholicnewsagency.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY