Müller o napływie migrantów z Afganistanu: “prawdopodobny scenariusz”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Białoruskie władze składają imigrantom ofertę

Koczujący imigranci pod polsko-białoruską granicą / Fot. PAP/EPA/Autor nieznany. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

- Identyfikujemy ryzyko zwiększenia migracji z terytorium Afganistanu za pośrednictwem kanału białoruskiego i rosyjskiego - powiedział rzecznik rządu, Piotr Müller, komentując kryzys migracyjny.

Napływ migrantów z Afganistanu

“Identyfikujemy wprost ryzyko zwiększenia ruchów migracyjnych, które mogłyby pochodzić za pośrednictwem kanału rosyjskiego, kanału białoruskiego z terytorium Afganistanu” – powiedział rzecznik rządu, Piotr Müller. Odniósł się tym samym do rozwijającego się kryzysu migracyjnego, napędzanego przez Wschód. Jego zdaniem, Łukaszenka “w jakimś sensie sygnalizuje Europie, że jest gotów na uruchomienie takiego kanału migracyjnego”.

Skomentował ponadto trzygodzinne spotkanie w kancelarii premiera.

Została przedstawiona informacja dotycząca zagrożeń pochodzących bezpośrednio z Białorusi, ale również zagrożeń dotyczących ogólnej sytuacji geopolitycznej, m.in. narzędzi, strategii działań, które mogą być przeprowadzane ze strony Federacji Rosyjskiej.

Powiedział rzecznik rządu.

Dodał również, że spotkanie przebiegło w atmosferze “dużego zrozumienia powagi sytuacji”. Pytania i dyskusje zaś miały charakter konstruktywny. “W zasadniczej części zgadzamy się co do tych realnych ryzyk, które pochodzą ze strony wschodniej, zarówno jeśli chodzi o kwestie związane z energetyką, kwestie organizowania ruchów migracyjnych, działania cybernetycznej, działania dezinformacyjne, destabilizujące sytuację polityczną w UE” – powiedział Müller.

Sytuacja na granicy

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych, Stanisław Żaryn, poinformował, że każdego dnia białoruskie służby próbują zniszczyć zabezpieczenie znajdujące się na granicy. Tym samym chcą ułatwić migrantom jej nielegalne przekroczenie i dostanie się na terytorium Polski.

“Funkcjonariusze białoruscy współdziałają z agresywnymi cudzoziemcami, obrzucając kamieniami czy oślepiając interweniujących Polaków. Niszczą również polskie bariery graniczne” – napisał Żaryn.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

PAP, Twitter

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY