“Pakiet alertowy” rządu od 1 grudnia. Co zostanie wprowadzone?

Dodano   8
  LoadingDodaj do ulubionych!
Adam Niedzielski

Minister zdrowia Adam Niedzielski / Fot. PAP/Piotr Nowak. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

- Mamy do czynienia z mutacją, która stanowi ryzyko przyspieszenia pandemicznych procesów. To zmienia nasze podejście do dalszej walki z pandemią. W związku z tym przygotowaliśmy pakiet alertowy obostrzeń - powiedział minister zdrowia, Adam Niedzielski.

“Pakiet alertowy”

Powodem wprowadzenia nowych obostrzeń, tzw. “pakietu alertowego”, była nie tylko nowa mutacja koronawirusa, ale także potrzeba ograniczenia zakażeń w społeczeństwie. “Mamy do czynienia z mutacją, która stanowi ryzyko przyspieszenia pandemicznych procesów. To zmienia nasze podejście do dalszej walki z pandemią” – mówił Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej.

Wiadomo również, że “pakiet alertowy” podzielono na dwa główne elementy.

Pierwszy dotyczy uszczelnienia granic. Podążając za rekomendacją Europejskiej Agencji ds. Kontroli Zakażeń ECDC) wydajemy zakaz lotów do siedmiu krajów afrykańskich (Botswana, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namibia, RPA i Zimbabwe), które są uznane za kraje szczególnego ryzyka. Osoby wracające z tych krajów, niezależnie jaką drogą, będą miały wydłużoną kwarantannę do 14 dni. Nie ma możliwości zwolnienia testem z takiej kwarantanny

– powiedział minister zdrowia.

Zmiany dla podróżujących

Kolejnym elementem są także zmiany wprowadzone dla przybywających do Polski z krajów poza strefą Schengen. “Wydłużamy kwarantannę do 14 dni, a zwolnienie z kwarantanny może być od ósmego dnia po wykonaniu testu PCR” – zapowiedział Adam Niedzielski. Co więcej, rzecznik MZ, Wojciech Andrusiewicz zaznaczył, że kwarantannie nie podlegają osoby “w pełni zaszczepione preparatami uznanymi na terenie Unii Europejskiej”.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

PAP, Twitter

Subskrybuj
Powiadom o
8 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY