Kolejna deklaracja wsparcia dla Polski. Trwa szczyt Grupy V4

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Odbywający się szczyt V4, czyli Grupy Wyszehradzkiej Polski, Czech, Słowacji i Węgier w Budapeszcie, omawia między innymi szantaż energetyczny, ruchy wojsk rosyjskich oraz sytuację na granicy polsko-białoruskiej, padła deklaracja pomocy Polsce ze strony prezydenta Węgier Jánosa Ádera.
  • Andrzej Duda: Dziękuję za to, że cała Grupa Wyszehradzka V4 jednoznacznie wyraziła solidarność z naszym krajem.
  • Omawiane sprawy prezydentów to: Solidarność z państwami dotkniętymi agresją Łukaszenki, potępienie reżimu za wykorzystywanie migrantów i obrażanie ich godności, przypomnienie, że Łukaszenka ponosi wyłączną odpowiedzialność za tych ludzi.
  • Głównymi tematami spotkania będzie bezpieczeństwo w regionie i rozwój współpracy w ramach V4 wobec zmieniającej się sytuacji geopolitycznej.
  • Zobacz także: Kryzys migracyjny. SG podaje liczbę Białorusinów, którym pomogli

Prezydenci V4 Polski, Czech, Słowacji i Węgier a dwóch sesjach poruszają tematy geopolityczne oraz bezpieczeństwa, a także problemy migrantów. W Szczyt V4 jest okazją dla Prezydenta Andrzeja Dudy do mówienia naszym partnerom, jak wygląda sytuacja bezpieczeństwa Polski – zarówno na naszej wschodniej granicy, jak i wokół granic Ukrainy

– mówił przed szczytem Jakub Kumoch Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Głowy czterech państw o bezpieczeństwie

Na szczycie V4 prezydenci Polski, Czech, Słowacji i Węgier omawiali tematy geopolityczne, bezpieczeństwa narodowego oraz migracji pod granicami UE. Padły deklaracje wsparcia dla Polski od prezydenta Węgier Jánosa Ádera.

Zapewniliśmy Polskę o naszej solidarności – powiedział Áder w poniedziałek w Budapeszcie po rozmowach prezydentów Węgier, Polski, Czech i Słowacji. – W minionych tygodniach mieliśmy bardzo ciężki kryzys migracyjny, kryzys polityczny na granicy polsko-białoruskiej i litewsko-białoruskiej

– mówił prezydent János Áder.

Prezydenci omawiają również sytuację Ukrainy i ruchy wojsk rosyjskich w tym rejonie. Głowy państw apelują też o szczepienie się przeciw COVID-19.

Działania białoruskiego reżimu są nieakceptowalne; protestujemy przeciwko tym zachowaniom i w pełni solidaryzujemy się z państwami, dotkniętymi atakami hybrydowymi na granicach z Białorusią

– ogłosili prezydenci krajów Grupy Wyszehradzkiej.
https://twitter.com/prezydentpl/status/1465252633120227335
https://twitter.com/prezydentpl/status/1465217746535428101
https://twitter.com/zaklinaskowron/status/1465284880082874370
https://twitter.com/zaklinaskowron/status/1465247039445417989
https://twitter.com/SzSz_velSek/status/1465251584565260290

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Media Narodowe

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY