Zmiany w czeskim rządzie. Premier Fiala sojusznikiem Kaczyńskiego?

Dodano   7
  LoadingDodaj do ulubionych!
Premier Czech Petr Fiala

Premier Czech Petr Fiala / Fot. PAP/EPA/Martin Divisek. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Prezydent Czech Milosz Zeman mianował w niedzielę Petra Fialę premierem czeskiego rządu. Ceremonia odbyła się na Zamku w Lanach przy zachowaniu nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa epidemicznego.
  • W niedzielę w gabinecie prezydenta Czech Milosza Zemana doszło do nominacji nowego premiera Petra Fiali
  • Uroczystość przebiegała w wyjątkowych okolicznościach, bowiem prezydent, który choruje na COVID-19 został odgrodzony za pomocą przezroczystej ścianki z tworzy sztucznego
  • Do czasu ogłoszenia nowych ministrów, rządzić będzie odchodzący premier Andrej Babisz
  • Zobacz także: Swiatłana Cichanouska do Polaków: “Dziękujemy za solidarność!”

Sytuacja epidemiczna i obowiązujące w Czechach przepisy sanitarne spowodowały, że prezydent był od pozostałych uczestników ceremonii oddzielony specjalną szklaną zasłoną. Po odczytaniu roty przysięgi przez szefa prezydenckiej kancelarii Vratislava Mynarza nowy premier Petr Fiala złożył ślubowanie i podpisał dekret, na którym już wczoraj złożył podpis Zeman.

Dokument został później zdezynfekowany i przygotowany do podpisu przez premiera.

Fiala będzie kierować centro-prawicowym rządem pięciu partii, które w 200-osobowej Izbie Poselskiej mają większość 108 mandatów.

Prezydent Zeman zadeklarował, że chce jak najszybciej mianować nowy gabinet, ale jednocześnie zapowiedział, że będzie chciał rozmawiać ze wszystkimi kandydatami na ministrów. Te spotkania, zdaniem prezydenta, powinny zakończyć się 13 grudnia 2021 roku.

Do czasu ogłoszenia składu nowego rządu, Premier Andrej Babisz nadal będzie kierować swoim gabinetem. Urząd ten złoży, gdy Premier-nominat Petr Fala będzie miał do dyspozycji wszystkich ministrów.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
7 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY