Omikron. Nowa odmiana koronawirusa wykryta w Afryce

Dodano   3
  LoadingDodaj do ulubionych!
Niedzielski zapowiada kolejną falę epidemii koronawirusa

Minister Zdrowia Adam Niedzielski / fot. PAP/Artur Reszko Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Ursula von der Leyen, poinformowała, że Komisja Europejska "proponuje wstrzymanie lotów z południa Afryki ze względu na budzący obawy wariant wirusa B.1.1.529" - Omikron.
  • Ostatnimi czasy zaobserwowano dynamicznie rozwijający się nowy wariant koronawirusa – Omikron.
  • Podaje się, że jego największe skupisko jest w południowej Afryce.
  • Politycy ostrzegają przed kontaktem z osobami, które niedawno wróciły z tych regionów. Co więcej, rząd Wielkiej Brytanii zawiesił loty m.in. z RPA, Namibii, Zimbabwe, jak również Botswany.
  • Zobacz także: PILNE! Blokada konta Stowarzyszenia Marsz Niepodległości przez PayPal. Będzie proces?

Nowy wariant koronawirusa

Omikron, wariant, który szczególnie rozwinął się w południowej Afryce, zwrócił uwagę nie tylko polskich władz. Minister Zdrowia, Adam Niedzielski, polecił GIS-owi “zwrócenie szczególnej uwagi w prowadzonych wywiadach epidemicznych na zagadnienie kontaktu z osobami wracającymi z Afryki”. Ponadto, szczególną uwagę kazał zwrócić na RPA. Z danych wynika także, że tam mutacja odpowiada za 100 proc. nowych zakażeń.

Dodatnie próbki będą badane w laboratoriach pod kątem genomu wirusa.

Zaznaczył szef resortu zdrowia.

W poście na Twitterze załączył także materiał wideo WHO, który informuje o nowej odmianie wirusa.

Reakcja państw na odmianę Omikron

Wykryty w państwach południowej Afryki wariant Omikron, Światowa Organizacja Zdrowia określiła mianem “niepokojącego”. Co więcej, niektóre państwa już zaczęły obronę przed ewentualnym napływem nowej odmiany. Wielka Brytania w piątek postanowiła zawiesić loty z krajów takich jak RPA, Namibia, Zimbabwe, Lesoto, Botswana, czy Eswatini. Wstrzymane loty przewidywane są do niedzielnego poranka, później natomiast z krajów tych wyjechać będą mogli obywatele Wielkiej Brytanii i Irlandii, jak również rezydenci. Ustalono ponadto obowiązkową, płatną 10-dniową kwarantannę w hotelu.

Odmiana dotychczas znana jako B.1.1.529 przybrała nazwę Omikron. Wykryto ją 11 listopada w Botswanie, natomiast po trzech dniach wariant potwierdzono w RPA. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że oficjalnie wariant odnotowano w mniej niż stu przypadkach w skali globu.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

PAP, Twitter

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY