Nowy wariant koronawirusa. Prof. Rafał Gierczyński komentuje

Dodano   3
  LoadingDodaj do ulubionych!
Ministerstwo Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia ostrzega przed wariantem omikron / Fot. Pixabay

- Aktualnie nie wiemy prawie nic o przebiegu zakażeń wariantem B.1.1.529. Przy małej liczbie zakażeń powodem do szybkiego podejmowania działań ograniczających może być między innymi obawa o zwiększoną śmiertelność lub transmisyjność wariantu - zaznaczył prof. Rafał Gierczyński.
  • Prof. Gierczyński jest zastępcą dyrektora ds. Bezpieczeństwa Epidemiologicznego i Środowiskowego NIZP PZH – PIB.
  • W międzynarodowym systemie raportowania sekwencji wirusa (GISAID), w piątkowy poranek było 66 zgłoszonych przypadków zakażenia wariantem B.1.1.529 (Omikron).
  • – Na razie nie mamy żadnych informacji z innych wiarygodnych źródeł – powiedział prof. Gierczyński, odnosząc się do nowej odmiany wirusa.
  • Zobacz także: PILNE! PayPal zablokował konto Marszu Niepodległości. Bąkiewicz: “To walka z patriotami”.

Wariant B.1.1.529

O nowym wariancie koronawirusa mówił prof. Rafał Gierczyński, zastępca dyrektora ds. Bezpieczeństwa Epidemiologicznego i Środowiskowego. Jak poinformował, póki co stwierdzono bardzo małą ilość potwierdzonych zakażeń wariantem Omikron, przypadki jednakże pochodzą głównie z południa Afryki. “Większość pochodzi z Afryki, dwa z Hongkongu. Niestety na razie nie mamy żadnych informacji z innych wiarygodnych źródeł” – powiedział.

Prof. Gierczyński wskazał ponadto, że wariant Omikron ma o wiele więcej mutacji, niż wariant alfa, czy delta.

To też nie oznacza, że im więcej mutacji, tym wariant jest groźniejszy. W tej chwili nie jesteśmy w stanie poza laboratorium stwierdzić, czy wariant jest bardziej inwazyjny, czy skuteczniej unika przeciwciał. To się niestety dopiero na ludziach okaże.

Wskazał.

Stwierdził także, że na razie nie ma wiele informacji o nowym wariancie. Dodał również, że powodem, do podejmowania działań mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa może być obawa o zwiększoną śmiertelność lub transmisyjność.

Wariant Omikron

Nową odmianę koronawirusa pierwszy raz odnotowano 11 listopada w Botswanie. Póki co, odnotowanych przypadków zakażenia jest bardzo mało, natomiast nie powinno być to powodem do spokoju. Wariant Omikron jest nowy i – jak podkreślają eksperci – prawie nic o nim nie wiadomo.

Niektóre państwa, nauczone poprzednimi odmianami, na nowy wariant zareagowały błyskawicznie. Wielka Brytania postanowiła wstrzymać loty z południa Afryki, ponieważ to tam odnotowano najwięcej przypadków zakażenia Omikronem. Loty pozostaną zawieszone do niedzieli, później natomiast powrót będzie przewidziany dla obywateli i rezydentów Wielkiej Brytanii i Irlandii. Będą oni jednak skierowani na obowiązkową płatną 10-dniową kwarantannę w hotelu.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

PAP

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY