“Namioty nadziei”. Najnowsza inicjatywa Caritas Polska przy granicy

Dodano   4
  LoadingDodaj do ulubionych!
Caritas Polska

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Parafia Matki Bożej Pocieszenia w Żyrardowie

Caritas Polska uruchamia Namioty Nadziei - zaplecze, z którego mogą skorzystać zarówno organizacje włączające się w pomoc na granicy, mieszkańcy przygranicznych terenów, funkcjonariusze, jak i napotkani migranci.
  • Caritas Polska wspiera migrantów przebywających w ośrodkach, jak również tych, którzy procedury azylowe mają za sobą.
  • W namiotach znajdują się m.in.: koce, śpiwory, kurtki, buty, żywność, a także artykuły higieniczne.
  • – Równie ważne jak pomoc migrantom jest wsparcie mieszkańców terenów przygranicznych, którzy są pełni niepokoju i obaw w związku z sytuacją na granicy – powiedział dyrektor Caritas Polska, ks. dr Marcin Iżycki.
  • Zobacz także: PILNE! PayPal zablokował konto Marszu Niepodległości. Bąkiewicz: “To walka z patriotami”.

Pomoc niesiona przez Caritas

Caritas Polska jest katolicką organizacją charytatywną, która w niesienie pomocy na granicy polsko-białoruskiej włącza się niemalże od początku konfliktu. Niedawno uruchomiono Namioty Nadziei z niezbędnym na trudne czasy zaopatrzeniem – ciepłą odzieżą, kocami, termosami, żywnością, czy artykułami higienicznymi.

Do ośrodków prowadzonych przez Urząd ds. Cudzoziemców i Straż Graniczną dostarczamy m.in. żywność, odzież, artykuły higieniczne, zabawki dla dzieci. Od początku obecnego kryzysu wartość tej pomocy przekroczyła już 1 mln zł.

Powiedział dyrektor Caritas Polska.

W akcji bierze udział nie tylko Caritas Polska, ale także Caritas diecezjalne. Pomoc na granicę niesiona jest z takich diecezji jak: archidiecezje białostocka, przemyska i warmińska, diecezje siedlecka, drohiczyńska, ełcka, zielonogórsko-gorzowska, a także Ordynariat Polowy. Migrantom, którzy przeszli już przez procedury administracyjne i osiedlili się w Polsce pomaga m.in. Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom (Caritas Polska).

Caritas niesie także wsparcie duchowe

Oprócz cennej pomocy materialnej, Caritas Polska pomaga także duchowo. Oddelegowani na obszar przygraniczny kapłani niosą pomoc duszpasterską nie tylko mieszkańcom objętych stanem wyjątkowym terenów. Jest tam m.in. zastępca dyrektora Caritas Polska, br. Cordian Szwarc OFM. Pełni on posługę duszpasterską, wspiera mieszkańców, informuje o dostępnych formach pomocy, a także odprawia Msze Święte. Tereny, na których działa, to Nowy Dwór, Kuźnicę, Mińkowce, Krynki, Jałówkę, Białowieżę, Klimówkę oraz Podlipki, jak również Michałowo.

Takie spotkanie to zwykle msza, modlitwa i rozmowa o potrzebach. Kościół w trudnych czasach zawsze był dla ludzi ostoją, we wspólnocie można wyrzucić z siebie wszystkie lęki. W kryzysach humanitarnych zwrócenie uwagi na lokalną społeczność jest bardzo ważnym elementem niesienia pomocy.

Mówi br. Cordian Szwarc OFM.

Co ciekawe, Caritas Polska rozważa wprowadzenie na obszar objęty stanem wyjątkowym pomocy psychologicznej, z której mogli by skorzystać mieszkańcy.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

eKAI

Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY