- Preparat MesenCure izraelskiej firmy Bonus BioGroup zmniejsza śmiertelność pacjentów w ciężkim stanie z powodu infekcji COVID-19.
- MesenCure skrócił też okres hospitalizacji z 17,2 dni do 9,4, jak pokazują opublikowane dane.
- MesenCure jest terapią polegającą na wstrzyknięciu choremu żywych komórek przemieszczających się w krwiobiegu do czasu dotarcia do płuc objętych stanem zapalnym.
- Zobacz także: Ekspert o szczycie fali zakażeń COVID-19. Kiedy on przypadnie?
W Izraelu zaprezentowano nowy lek na COVID-19. Preparat MesenCure firmy Bonus BioGroup zmniejsza śmiertelność pacjentów w ciężkim stanie z powodu infekcji COVID-19 nawet o 70 proc., jak pokazała druga faza testów klinicznych – poinformował dziennik „The Jerusalem Post”.
Nowy lek na COVID-19
Biotechnologiczna firma Bonus BioGroup opublikowała nowe dane pokazujące, że 30-dniowy wskaźnik przeżycia 50 chorych na Covid-19 z saturacją tlenową na poziomie 93 proc. i niższą oraz rozlanym zapaleniem płuc, którzy otrzymali do trzech dawek leku MesenCure wyniósł 94 proc.
Porównując 30 pacjentów, na których testowano nowy preparat, z 60 pacjentami w podobnym stanie, ale należących do grupy kontrolnej, na której nie wykonuje się żadnych eksperymentów, można zauważyć, że jedynie 6,7 proc. chorych leczonych za pomocą MesenCure zmarło z powodu COVID-19 lub jego powikłań. Zarazem odnotowano zgony 23,3 proc. pacjentów z grupy kontrolnej.
MesenCure skrócił też okres hospitalizacji z 17,2 dni do 9,4, jak pokazują opublikowane dane.
“Wyniki są lepsze, niż się spodziewaliśmy” – powiedział dyrektor generalny Bonus BioGroup, dr Shai Meretzki.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Na czym polega terapia?
MesenCure jest terapią polegającą na wstrzyknięciu choremu żywych komórek przemieszczających się w krwiobiegu do czasu dotarcia do płuc objętych stanem zapalnym. Komórki zawarte w preparacie wydzielają czynniki przeciwzapalne i regeneracyjne, tłumiąc burzę cytokinową i ograniczając dalszy rozwój procesu zapalnego. Po złagodzeniu stanu zapalnego i usunięciu nadmiaru płynu z płuc niewydolność oddechowa ustępuje.
Badania leku przeprowadzono na 50 pacjentach w wieku 41–77 lat przebywających w ośrodkach Rambam Health Care Campus, Kaplan Medical Center i Baruch Padeh Medical Center. Większość miała choroby towarzyszące jak cukrzyca, otyłość lub nadciśnienie tętnicze – wyjaśnił kierownik ds. badań w Bonus BioGroup dr Tomer Bronshtein.
tvp.info