Ekspert o szczycie fali zakażeń COVID-19. Kiedy on przypadnie?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/EPA/AHMAD YUSNI. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

"Jesteśmy bardzo blisko szczytu fali zakażeń wirusem SARS-CoV-2" - mówi dr Franciszek Rakowski.
  • Nad prognozami przebiegu epidemii w Polsce pracuje m.in. zespół ekspertów z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego.
  • “Jesteśmy bardzo blisko szczytu obecnej fali zakażeń wirusem SARS-CoV-2” – powiedział dr Franciszek Rakowski.
  • Dodał, że już w okolicach Świąt Bożego Narodzenia średnia dzienna zakażeń z ostatnich siedmiu dni powinna być poniżej 20 tys.
  • Zobacz także: Trzaskowski w Kongresie USA. Europoseł PiS: “Zapraszam na debatę ze mną”

Ekspert wypowiedział się o szczycie fali zakażeń COVID-19. Nad prognozami przebiegu epidemii w Polsce pracuje m.in. zespół z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego pod kierunkiem dr. Franciszka Rakowskiego z Zespołu Modelu Epidemiologicznego.

Ekspert o szczycie fali zakażeń COVID-19

“Jesteśmy bardzo blisko szczytu fali zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Potwierdzają się prognozy, które prezentowaliśmy w ostatnich miesiącach. Możliwe jest jeszcze, że w środę czy czwartek za tydzień zobaczymy jednostkowo wynik dzienny na poziomie powyżej 30 tys., ale w kolejnym tygodniu zaczną się już spadki” – wskazał dr Rakowski.

“Liczba zakażeń spada już na Lubelszczyźnie i Podlasiu, a na Mazowszu stanęła w miejscu. Tam od przyszłego tygodnia już zacznie spadać. To najludniejsze polskie województwo, więc spadki tam będą powodowały również zmniejszanie ogólnej liczby zakażeń w kraju. W trendzie wzrostowym są jeszcze pozostałe województwa, ale też nie potrwa on już długo” – wyjaśnił ekspert.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Immunizacja społeczeństwa

Podkreślił, że teraz poziom zaimmunizowania społeczeństwa (przez szczepienie bądź przechorowanie) wynosi ok. 82-83 proc., a po tej fali zakażeń sięgnie 90-93 proc.

“Będzie to więc ostatnia fala tego rozmiaru, z którą się mierzymy. Po prostu w naturalny sposób osiągniemy odporność populacyjną. Nie będzie tak jak rok temu, że na przełomie marca i lutego nastąpi odbicie i kolejna górka. To nam nie grozi” – ocenił.

Dodał, że już w okolicach Świąt Bożego Narodzenia średnia dzienna zakażeń z ostatnich siedmiu dni powinna być poniżej 20 tys.

“W tym okresie będziemy mieli jednak szczyt hospitalizacji, bo on wypada 2-3 tygodnie po szczycie fali. Może się on zatrzymać na ok. 28 tys. łóżek covidowych, ale i osiągnąć 30 tys. Później zacznie spadać. Po fali będziemy zupełnie w okolicach końca stycznia” – dodał ekspert

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY