Morawiecki o reparacjach wojennych: “Polska została bardzo źle potraktowana”

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
FRANCJA PARYŻ WIZYTA PREMIERA MORAWIECKIEGO

FRANCJA PARYŻ WIZYTA PREMIERA MORAWIECKIEGO Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030 / PAP/Albert Zawada

„Ta kwestia nie jest poza dyskusją, bo Polska została bardzo źle potraktowana, nie otrzymując reparacji” – cytuje Morawieckiego niemiecka agencja prasowa.
  • Premier Polski Mateusz Morawiecki poinformował w wywiadzie dla agencji dpa, że podpisał dokument ustanawiający Instytut Strat Wojennych.
  • Kwestia odszkodowań wojennych „nie jest poza dyskusją, bo Polska została bardzo źle potraktowana, nie otrzymując reparacji” – powiedział.
  • Morawiecki zapowiedział też, że powołana w 2017 r. sejmowa komisja do zbadania zniszczeń wojennych zakończy prace nad raportem w lutym przyszłego roku.
  • Zobacz także: Najnowsze dane Straży Granicznej. Kolejne próby nielegalnego przekroczenia granicy

Dzięki nowemu instytutowi badawczemu Polska chce uzasadnić swoje roszczenia o odszkodowania za szkody wyrządzone przez niemieckiego okupanta w czasie II wojny światowej. Premier Morawiecki mówiąc o reparacjach wojennych wskazał, że podpisał dokument powołujący Instytut Strat Wojennych im. Jana Karskiego.

Morawiecki o reparacjach wojennych

„Ta kwestia nie jest poza dyskusją, bo Polska została bardzo źle potraktowana, nie otrzymując reparacji” – cytuje Morawieckiego niemiecka agencja prasowa.

Instytut ma zinstytucjonalizować wysiłki na rzecz badania wszystkich szkód wojennych, a także zająć się dalszym postępowaniem w sprawie roszczeń odszkodowawczych.

Morawiecki zapowiedział też, że powołana w 2017 r. sejmowa komisja do zbadania zniszczeń wojennych zakończy prace nad raportem w lutym przyszłego roku.

„Decyzja o tym, co, kiedy i jak zrobimy z tym raportem, jeszcze nie zapadła” – zaznaczył premier.

„Ale przygotowujemy wszystko, aby przedstawić ten raport światu” – dodał.

Komisja sejmowa uzupełnia informacje

Sejmowa komisja została powołana w 2017 r. w celu ustalenia zniszczeń wojennych w Polsce, która w 1939 r. została najechana przez Niemcy i była okupowana do 1945 r. Jej przewodniczący Arkadiusz Mularczyk już w ubiegłym roku ogłosił zakończenie prac.

Według Morawieckiego, komisja została jednak poproszona o uzupełnienie informacji. Raport będzie gotowy do lutego – powiedział premier.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Wartość szkód wyrządzonych przez Niemców

Według wcześniejszych polskich szacunków, opartych na inwentaryzacji z 1946 r. plus odsetki, szkody wynoszą 800 mld euro. W II wojnie światowej życie straciło od czterech do sześciu milionów Polaków – pisze dpa.

„W 80. rocznicę rozpoczęcia wojny Warszawa znacznie zwiększyła presję w debacie o reparacjach w 2019 r. Potem jednak wokół tego tematu zrobiło się ciszej” – zauważa niemiecka agencja prasowa. „Prawdopodobnie zmieni się to ponownie, gdy w lutym zostanie przedstawione sprawozdanie parlamentarne” – przewiduje.

Dla rządu federalnego kwestia ta jest prawnie i politycznie zamknięta. Odnosi się to przede wszystkim do traktatu „dwa plus cztery” o konsekwencjach polityki zagranicznej zjednoczenia Niemiec z 1990 r. W traktacie między RFN, NRD i czterema byłymi mocarstwami okupacyjnymi – USA, Związkiem Radzieckim, Francją i Wielką Brytanią – nie ma jednak wyraźnej wzmianki o reparacjach.

Wiele państw zaatakowanych i okupowanych przez Niemcy, takich jak Grecja i Polska, nie brało udziału w negocjacjach w tej sprawie – podkreśla DPA.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY