Warszawskie spółdzielnie chcą tańszych opłat za śmieci. Proponują kilka usprawnień

Dodano   0
  Loading
Zdjęcie ilustracyjne.

Zdjęcie ilustracyjne. / Fot. Pixabay

Warszawskie spółdzielnie mieszkaniowe, zaproponowali radnym modyfikację przy nowej metodzie naliczania opłat za śmieci. Chcą, aby stawki metrażowe były propocjonalne do wielkości mieszkania. Zdaniem spółdzielni jest to sprawiedliwszy sposób niż ten zaproponowany przez radę miasta.
  • Od przyszłego roku warszawiacy będą płacić za wywóz śmieci i wodę jednocześnie.
  • Rada Miasta przyjęła w czwartek uchwałę, gdzie opłaty za nieczystości będą zależały od metrażu mieszkania.
  • Spółdzielnie ostrzegają, że największe koszty poniosą w tej metodzie rodziny biedniejsze i najubożsi, a także średnio zamożnych.
  • Zaproponowali oni radnym modyfikacje mało sprawiedliwego taryfikatora, które mogłyby obciążyć w mniejszym stopniu biedniejsze rodziny.
  • Zobacz także: Weryfikacja szczepień w pracy? Rzecznik rządu: “Kompromisowe rozwiązanie”

Zmiany w opłatach za śmieci

Do lutego 2020 r. opłata za śmieci ponoszona przez warszawiaków uzależniona była od liczby osób w gospodarstwie domowym, następnie przez trzynaście miesięcy obowiązywała opłata ryczałtowa. Obecne przepisy wiążą opłaty za śmieci ze zużyciem wody. W czwartek Rada Warszawy przyjęła uchwałę, zgodnie z nią od 1 stycznia warszawiacy będą płacić za wywóz nieczystości w zależności od metrażu mieszkania.

W informacji prasowej przekazanej PAP przez Robotniczą Spółdzielnię Mieszkaniową „Praga” podkreślono, że wraz z szeregiem innych spółdzielni – w tym m.in. spółdzielniami „Służew nad Dolinką”, „Bródno” czy Warszawską Spółdzielnią Mieszkaniową – złożyła ona zastrzeżenia do propozycji nowych przepisów.

W ocenie spółdzielców nowa metoda ustalania opłat oraz przyjęte stawki opłat wprowadzone przez Radę spowodują, że ciężar finansowy za gospodarowanie odpadami komunalnymi spadnie głównie na ludzi mniej i średnio zamożnych (takie osoby są zazwyczaj właścicielami lokali o pow. od 40 do 60 m2 – w tym przedziale jest ok. 50% lokali w Warszawie), podczas gdy dla osób najlepiej zarabiających (zamieszkujących najczęściej duże lokale o pow. od 80 m2) wzrost opłat będzie mniej odczuwalny

– czytamy w komunikacie.

Skokowy wzrost opłat

Głównym problemem wskazanym w stanowisku jest skokowy wzrost opłat.

Przykładowo właściciel lokalu 30 m2 zapłaci 52 zł/mc, podczas gdy właściciel lokalu minimalnie większego, gdyż zaledwie o 1 cm2, czyli o pow. 30,01 m2 zapłaci aż o 25 zł więcej, tj. 77 zł

– podkreślono.

Spółdzielcy zaproponowali więc miastu, by rozważyło zmodyfikowanie przyjętej metody w ten sposób, by dla lokali mieszkalnych stawka za metr kwadratowy wynosiła 1,30 zł/m2, zaś minimalna opłata ustalona byłaby na poziomie ok. 20 zł, a maksymalna – na poziomie 130 zł.

Zastosowanie tej metody pozwoliłoby na znacznie bardziej sprawiedliwe wyliczanie opłat. Dzięki temu mieszkańcy byliby obciążani opłatami wprost proporcjonalnie do powierzchni ich lokali. Taki sposób wyliczania opłat zdecydowanie lepiej byłby powiązany z ilością faktycznie generowanych odpadów przez mieszkańców z poszczególnych lokali

– zauważyła spółdzielnia mieszkaniowa.

Jak zaznaczono, z przeprowadzonych analiz wynika, że dochody budżetu miasta byłyby stałe i przewidywalne oraz zbliżone do zakładanych wpływów na podstawie metody określonej w czwartkowej uchwale Rady Miasta.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Będą zmiany dla właścicieli lokali usługowych?

Spółdzielcy postulują również, aby opłaty od lokali użytkowych w budynkach mieszkalnych naliczane były również od powierzchni użytkowej tych lokali, bez stawki maksymalnej, gdyż to właściciele lokali usługowych generują najwięcej śmieci w nieruchomości wielolokalowej.

W przyjętej uchwale określono pięć stawek opłat. Dla mieszkań o powierzchni do 30 mkw. opłata będzie wynosić 52 zł; od 30,01 do 40 mkw. – 77 zł; od 40,01 do 60 mkw. – 88 zł; od 60,01 do 80 mkw. – 94 zł, a dla gospodarstw powyżej 80 mkw. – 99 zł. Warszawiacy mieszkający w domu jednorodzinnym zapłacą ryczałtową stawkę w wysokości 107 złotych. Właściciele kompostujący bioodpady zapłacą 9 złotych mniej. Za domek letniskowy lub inną nieruchomość wykorzystywaną na cele rekreacyjno-wypoczynkowe warszawiacy zapłacą zryczałtowaną stawkę w wysokości 181,90 zł za rok. Właściciel nieruchomości, który nie selekcjonuje śmieci, zapłaci dwukrotność opłaty.

Podczas czwartkowej sesji sekretarz m.st. Warszawy Włodzimierz Karpiński tłumaczył, że żadna z metod naliczania opłat za śmieci nie jest de facto w pełni sprawiedliwa i powiązana z realnymi kosztami wytwarzania odpadów. Podkreślił jednak, że tym razem miasto proponuje możliwie prosty system, najmniej obciążający portfel mieszkańca. Przepisy mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.

zyciestolicy.com.pl

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY